Thomas Edison Ampulü Nasıl Buldu? Ampulün Tarihçesi, İcadı

13
Advertisement

Büyük Mucit Thomas Edison ampulü nasıl buldu? Ampül nasıl icat edildi? Ampulün icadının kısa hikayesinin yer aldığı yazımız

Thomas Edison Ampulu Nasıl Buldu

Thomas Edison Ampulu Nasıl Buldu

Her şey aslında 1789 yılının bir Kasım gecesi başladı. O gece Thomas Edison kendi yazı masasının başında oturuyordu. Oldukça dalgındı ve ne yapacağını düşünüyordu düşünme esnasında hani bir şeyler ile farkında olmadan oynarız ya işte Thomas Edison’da düğmesi ile oynarken düğme koptu. Kopan düğmenin yerinde bir iplik parçası sarkıyordu. Bu iplik parçasına bakarken bir anda heyecan ile fırlayarak laboratuarına geçerek çalışanlarına o minik iplik parçasını gösterdi ve onlara sordu : “Buna benzer bir parçası elektriğin iletimi için hiç kullandık mı?”. Bu sorusuna hayır yanıtını alan büyük mucit hemen çalışanlarına ipliklerden ince kömürleştirilmiş parçalar yapmaları talimatını verdi.

Thoma Edison artık çalışmalarının deneylerinin sonuna geldiğini hissediyordu ancak vazgeçmiyordu. Kaç defa ampul deneyi yaptığını kaç farklı fikri ne zamandır denediğini artık kendisi de unutmuştu. Ancak Thomas Edison yılmıyordu. Asistanlarına kalsa belki de çoktan bu denemeler sonlandırılacaktı ancak o vazgeçmiyordu. Asistanları dediklerini yapmaya koyuldular ancak onlar bu işten umutsuzlardı.

Kömürleştirilen bu iplik parçaları lambaların içlerine yerleştirilmeye başlandı. Ancak hemen hemen her seferinde iplikler lamba içine yerleştirilirken kırılıyorlardı. Ancak en sonunda bu hasasa iplik parçalarından birini lambanın içine yerleştirmeyi başardılar. Ancak işleri henüz bitmemiştir. Bu defa lambanın içindeki hava boşaltıldı ve heyecan ile yapacakları denemeyi beklemey başladılar. beklediler derken aslında hiç beklemediler sadece büyük bir heyecan ile lambaya elektriği verdiler. veeee sonuç lamba tatlı bir sarı ışık vermeye başladı. Hem Thomas Edison hem de asistanları resmen büyülenmişlerdi ancak akkor haline gelen bu parçanın ne kadar dayanacağını bilemiyorlardı. Işığı yani lambayı takibe ve izlemeye koyuldular. Ampul saatlerce yanmaya devam etti. Artık ampul bulunmuştu. İnsanlık için dev bir adım atılmıştı. Artık bu çalışmanın sonuçlarını diğer insanlar ile de paylaşma vakti gelmişti.

4 Eylül 1882 günü Thomas Edison ve çalışma arkadaşları bir mahalleyi elektrik tesisastı ve buna bağlı ampuller ile donattılar ve bu kurdukları sisteme elektrik verdikleri anda her taraf ışıl ışıl oldu. Artık insanoğlu bu muazzam icadın farkındaydı ve birebir yaşamaya başlamıştı. Bundan sonra dünya eskisi gibi olmayacaktı.

Advertisement

13 yorum

  1. ben bunu yazdım.Biz ampul tüşüna basınca ampule kadar duvardan bir ip var.Buyüzden ampul yanıyor yazdım
    ,,

  2. ohhhhh tesekkkkkurler yarın sözlü olcaktık cokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk isime yaradı

Leave A Reply