Pamplona Nerededir? Tarihçesi

0
Advertisement

Pamplona nerededir, Pamplona kentinin özellikleri, yapısı ve tarihçesi nasıldır? Navarra özerk bölgesi Pamplona kenti hakkında bilgi.

Pamplona

Pamplona, İspanya’nın kuzeydoğusunda, Navarra özerk bölgesi (comunidad autónoma) ve ilinin merkezi kenttir. Verimli La Cuenca yöresinde, Arga Irmağının batı kıyısında yer alır. Julius Caesar‘ın rakibi Gnaeus Pompeius Magnus tarafından İÖ 75’te askeri bir yerleşme olarak kurulduğu söylenir. Pompeiopolis (Pompaelo) olan ilk adı Magriplilerin dilinde bozularak Banbaluna biçimini aldı. Magriplilerin ve Frankların saldırılarından sonra, Frank kralı Charlemagne’ın 778’de son savunma hatlarını da yıkmasıyla ıssız bir yerleşmeye dönüştü. III. Sancho döneminde (1000-35) Navarra Krallığı’nın başkenti oldu ve yeni inşa edilen bölümü Ciudad de la Navarreria adıyla anılmaya başladı. II. Fernando’ya bağlı orduların 1512’de kenti almasından sonra, Navarra’nın Pireneler’in güneyinde kalan bölümüyle birlikte Kastilya’ya geçti. İspanya kralı II. Felipe’nin 1571’de yaptırdığı surlar, Pamplona’yı kuzeyin en müstahkem kenti durumuna getirdi. I. Carlismo Savaşı’ndan (1833-39) sonra krallık başkenti olmaktan çıkan Pamplona yeni Navarra ilinin merkezi oldu (1841).

Kentin ortaçağdan kalma merkezi La Navarreria’da, büyük bölümü 14. ve 15. yüzyıl Fransız gotik üslubunda inşa edilen katedral bulunur. Katedralin romanesk kalıntıları ve yeni-klasik üslupta bir cephesi vardır. San Saturnino (Cernín) adlı eski semtin 13-14. yüzyıllardan kalma gotik kilisesi de dikkat çekicidir. Öteki önemli yapılar arasında Kraliyet Hazinesi (y. 1364), barok cepheli Belediye Binası (1741), yeni-klasik üsluptaki II Meclisi Binası ve onun bitişiğinde bulunan Navarra Genel Arşiv Dairesi sayılabilir. Kentteki Navarra Üniversitesi 1952’de açılmıştır. Kentin ilk başpiskoposu Aziz Fermín onuruna düzenlenen San Fermín Şenliği, sokağa salınan boğaların insanlar tarafından köşeye sıkıştırılması (encierro) gibi ilginç eğlencelere sahne olur. Ernest Hemingway, The Sun Also Rises (1926; Güneş de Doğar, 1955, 1982) adlı romanında bu şenliği anlatır.

Bir tahıl üretim bölgesinde yer alan Pamplona canlı bir tarım merkezidir. Kentte şarap tulumu, çarık, ip ve çömlek gibi geleneksel ürünlerin yanı sıra tabak çanak, içki, kâğıt, kimyasal maddeler, un ve şeker üretilir. İspanya’yı Fransa’ya bağlayan yollar kentten geçer.

Advertisement

Leave A Reply