Pan Flüt ve Flüt Nasıl Müzik Aletleridir? Özellikleri Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Pan flüt ve flüt nedir, nasıl bir müzik aletidir? Pan flütün ve flütün özellikleri, tarihçesi ve mitolojideki yeri hakkında bilgiler.

Pan Flüt

Pan Flüt

Pan Flüt Nedir?

Pan flüt, yan yana bağlanmış, farklı uzunluklarda ve genellikle alt uçları kapalı kamış borulardan oluşan nefesli çalgıdır. Metal, kil ya da ahşap pan flütler de vardır. Neolitik Çağdan beri bilinir; özellikle de Melanezya ve Güney Amerika Yerlileri arasında yaygındır.

Yunan mitolojisine göre pan flütü bir su perisi (nympha) olan Syrinks bulmuştur. Avrupa’da çoğu yerde çobanların kullandığı pan flüt Pireneler’de varlığını hâlâ sürdürmektedir. Romanya’da profesyonel halk kemancıları (lâutari) da bu çalgıyı kullanır. Orada nai adı verilen pan flütün diyatonik olarak akort edilmiş 19-22 tane borusu vardır. Yarım tonlar boruların dudaklara doğru yatırılmasıyla çıkarılır. Pan flüt Uzakdoğu’da da çok eskilerden beri bilinen bir çalgıdır.

Flüt

Flüt; kamış dili olmayan çeşitli tipteki tahta üflemeli çalgıların genel adıdır. En yaygın olanı yan flüttür. 19 mm çapında ve 76 cm uzunluğunda bir boru üzerindeki 14 ya da daha çok ses deliklerinden oluşur. Ağızlığının yanındaki delikten üflenen hava keskin bir kenara çarparak kırılır ve ses titreşimlerini oluşturur. Delikler önceleri parmakla kapanıyordu, sonraları kaldıraçlı bir düzeneğe bağlı kapaklarla çalgı bugünkü biçimini aldı. Ses delikleri, titreşen hava sütununun genişliğini ve bununla birlikte sesin yüksekliğini belirler. Havanın üfleniş biçimi ve hızıyla deliklerin açılıp kapanması, ses perdelerindeki değişmeleri oluşturur. Rönesansa kadar hiçbir değişiklik yapılmadan ilk biçimiyle çalınan flüte 1720′ den sonra anahtarlar eklendi. 19. yüzyıldaki buluşlarla günümüzdeki biçimini aldı. Bugün çoğunlukla maden (Alman gümüşü), pleksiglas ya da tahtadan yapılan flütün çok uzun geçmişi olasılıkla bambu kamışıyla başlar. Sonraları kemik, porselen, fildişi, abanoz, şimşir ağacı gibi malzemeler kullanıldı.

Flüt Türleri Nelerdir?

Flütün günümüzde en yaygın kullanılan türü yan flüttür; orkestralarda ve bandolarda sıkça kullanılır. Pikolo flüt, alto flüt, bas flüt gibi enstrümanlar da yan flüt ailesindendir; pikolo flüt normal yan flütün yarısı boyundadır, alto flüt ise normal yan flütlerden biraz daha büyüktür.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply