Pankreatit Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pankreatit nedir, nasıl bir hastalıktır? Pankreatit belirtileri, nedenleri nelerdir? Pankreatit nelere neden olabilir, hakkında bilgi.

Pankreatit

Pankreatit; pankreasın sıklıkla kimyasal bir etken ya da travma nedeniyle iltihaplanmasıdır. Hastalığın büyük ölçüde alkol alımı ve pankreas kanallarının tıkanmasıyla ilgili olduğu bilinir. İltihap süreci, etkinleşen pankreas enzimlerinin pankreas dokusuna geçmesiyle başlar. Bu sıvıların kimyasal etkisiyle dokular zedelenir, ödem oluşur, kan damarları kanla dolarak şişer. İltihap iyileştikten sonra kanama, doku ölümü (nekroz) gibi komplikasyonlar görülür, irin toplanabilir. Enfeksiyonun iyileşmesiyle birlikte ölü doku alanlarının yerini nedbe dokusu alır.

Başlangıç evresinde, özellikle hasta sırtüstü yatarken artan şiddetli karın ağrısı vardır. Hafif ateş ve kusma görülebilir, kan basıncı normalin biraz altındadır. Ağır vakalarda deri soğuk ve nemli, nabız zayıf ve hızlı, vücut ısısı düşüktür. Akut pankreatit tedavisinde ağrı denetim altına alınır, hastanın şoka girmesi önlenir ya da şok durumu hafifletilir, pankreas salgısı baskılanır, sıvı ve elektrolit dengesi düzenlenir.

Kronik pankreatitin gelişmesinde de en önemli etken kronik alkolizmdir. Organın büyük bir bölümü örselendiğinde salgı işlevinde yetersizlik görülür. Besinlerdeki proteinler ve yağlar sindirilmediğinden dışkı yağlıdır, içinde sindirilmemiş proteinli lifler bulunur. Pankreasın adacık hücreleri de örselenirse insülin salgısının azalmasına bağlı olarak şeker hastalığı gelişebilir. Tedavide yağlı besinler ve alkol alımı kesilir, pankreas özütleri verilir, şeker hastalığı varsa denetim altına alınır.

Advertisement

Leave A Reply