Papaz Balığı Nasıl Bir Balıktır? Yaşam Alanı Beslenmesi Avlanması Özellikleri

0
Advertisement

Papaz balığı nasıl bir balıktır? Papaz balıkları nerede yaşar, özellikleri, beslenmeleri, üremeleri, dağılımları, avlanmaları hakkında bilgi.

Papaz Balığı (Chromis chromis)

Papazbalığı (Chromis chromis ya da Chromis castanea) Akdeniz kıyılarında kayalık ve taşlık alanlarda çok iyi gizlenerek yaşayan bir balık cinsidir. Boyu yaklaşık olarak 20 cm kadardır. Otçul ve etçil olarak beslenir. Dişiler tarafından kayalara yapıştırılan yumurtaları erkekler bekler ve düşmanlarından korur. Ülkemiz kıyılarında da bolca rastlanan bir balık türüdür.

Papaz Balığı

Papaz balığı, gözle görülür derecede büyük bir göze sahip oval ve yanal olarak sıkıştırılmış bir gövdeye sahiptir. Ağzı güçlü bir şekilde uzundur, gözün merkezinin altına kadar uzanır, çene üzerinde 3 sıra halinde küçük köpek benzeri dişler bulunur. Ön solungaç kemerinin 30 ince solungaç tırmığı vardır. Sırt yüzgeçte 13-14 diken ve 10-11 yumuşak ışın vardır ve anal yüzgeçte 11 diken ve 10-12 yumuşak ışın vardır. Vücudu kafa dahil büyük pullarla kaplıdır ve yanal çizgi boyunca 24-30 pul vardır. En genç balıklar parlak bir yanardöner mavidir; daha yaşlı balıklar mavi renkte sırt ve anal yüzgeçleri mavi çizgili iken, yetişkinler her pulunun merkezleri daha soluk altın kahverengi veya gri-kaş ile koyu kahverengidir.

Dağılım ve Yaşam Alanı

Papaz balığı, Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Atlantik’te Portekiz’den Angola’ya, Makarna Adaları ve Gine Adaları Körfezinde görülür. Karadeniz ve Marmara Denizi’nde nadirdir.

C. chromis, esas olarak 2 ila 40 metre (6,6 ila 131,2 ft) derinlikteki kayalık alanlarda, kayalık resiflerin üstünde veya yakınında ve deniz otu çayırlarının üstünde veya yakınında yaşar.

Advertisement

Beslenmesi ve Üremesi

Küçük zooplankton ve bentik alglerle beslenir. Başlıca gıda bileşenleri kopepodlar, apendiküler, cladocera, gastropod larvaları, çift kabuklu larvalar, balık yumurtaları ve balık larvalarıdır.

Yumurtlama yere bağlıdır, ancak yaz aylarında görülür. Erkek ve dişiler çiftleşir ve kur yapma davranışına girerler ve yumurtalar kayalık, bazen kumlu diplerde oluşturulan bir yuvaya yerleştirilir. Yumurtalar substrata yapışır ve erkek tarafından korunur. Dişi 6.050 ve 73.688 arasında yumurta bırakabilir.

Avlanması

Küçük boyutlardan dolayı Chromis chromis ticari balıkçılıkta küçük bir role sahiptir.  Bir av balığı olarak, gün boyunca genellikle hafif mücadele ile yakalanır. Küçük kancalarda ekmek, makarna, küçük balık parçaları, midye, solucan, küçük karides vb. İle yemlenir. Balık tuzaklarına ve ağlara takılabilir. Küçük boyutu nedeniyle, nadiren bir zıpkınla yakalanır.

Beyaz eti yumuşak ve hassastır. Ne yazık ki, küçük boyutu nedeniyle, çoğunlukla tavada kızartılır. Diğer küçük balıklarla haşlanmış balık çorbası için kullanılır. Daha büyük olanlar karışık balık güveçinin bir parçası olarak hazırlanır.


Leave A Reply