Paralel Bağlı Devrelerin Günlük Hayatımızda Kullanımı

0

Paralel bağlı devrelerin günlük hayatımızda kullanım yeri nedir? Paralel bağlı devrelere örnekler ve kullanımlarının açıklaması.

Paralel Bağlı Devrelerin Günlük Hayatımızda Kullanımı

Paralel bir devre muhtemelen herkesin bulunduğu yere yakın bir yerde mevcuttur. İşte bir örnek:

Advertisement

***Aynı prize takılan her şey, örneğin bir güç şeridi paralel bir devredir.

***Arabalardaki aküler paralel bağlanır.

Evinizdeki hemen hemen her şey evinizi besleyen güç hatlarına paralel olarak bağlanır.

***Günlük hayatta, 1’den fazla aydınlatma elemanı (küre, ışık, LED vb.) Ile ışık devreleri genellikle paralel olarak bağlanır. Bu, 1 elemanın diğeri üzerinde kalmaması durumunda böyledir. Seri olarak bağlanmışlarsa, 1 elemanın arızası devreyi açar ve tüm elemanlar başarısız olur.

Advertisement

***Tüm ışıklar, fanlar, fırınlar, evlere ya da sanayiye bağlanan hemen hemen her şey aynı ortak şebekeye paralel olarak birbirine bağlıdır.

***Ek olarak, bir soketten 2-3 alet çalıştırmak için kullandığımız tüm çoğullar da bu şeyleri paralel olarak yerleştirir.

***Çıkışlar paralel olarak bağlanır. Bu, devrede bulunan diğer cihazlara güç kesmeden herhangi bir cihazın bağlantısının kesilmesine izin verir.

***Bir devrede bulunan tüm prizler, devre kesiciye veya sigortaya paralel olarak bağlanmıştır. Bir evdeki tüm cihazlar ve prizler aynı sigorta panosuna paralel olarak bağlanmıştır. Sokak lambaları paralel bağlanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply