Paramaribo Nerededir?

0
Advertisement

Surinam’da bulunan Paramaribo hakkında kısa bilgi. Surinam’ın başkenti olan Paramaribo kenti ile ilgili ansiklopedik bilgiler.

paramaribo
Paramaribo, Surinam’ın başlıca limanı, en büyük kenti ve başkenti. Atlas Okyanusundan 15 km içeride yer alır. Bir Yerli köyü olarak kuruldu ve yaklaşık 1640’ta bir Fransız yerleşmesi haline geldi. Lord Willoughby’nin 1651’de kurduğu İngiliz kolonisi bölgenin 1816’da Hollandalıların denetimi altına girmesine değin varlığını korudu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra turizm ve sanayi alanındaki gelişmelere bağlı olarak kent büyümeye başladı. Günümüzde kentte boya, margarin, çimento ve bira fabrikaları vardır.

Ağzında bir kıyıdili bulunduğundan limana yalnızca su kesimi çizgisi 5 metreyi aşmayan tekneler ulaşabilir. Izgara planlı olan kent ağaçlı geniş caddeleriyle dikkati çeker. Yapıların çoğu ahşaptır. Kentte, hükümet konağı ve botanik bahçelerinin yanı sıra Surinam Müzesi ve büyük bir kitaplık bulunur. Eğitim kuruluşları arasında Surinam Üniversitesi (1968), Surinam Tarımsal Araştırma Merkezi (1965) ve Surinam Tıp Okulu (1969) sayılabilir. 17. yüzyıldan kalma Zeelandia Kalesi kentin yakınlarındadır.

————————————–

Paramaribo, Surinam’ın başkenti. Surinam Irmağı’nın ağzından 20 km içeride yer alır. Ülkenin en büyük yerleşimi, başlıca limanı ve yönetim merkezidir. Derinliği 6 metreden az olan ve küçük tonajlı gemilerin yanaşmasına elverişli limandan boksit, alümina, kereste, meyve, pirinç dış satımı yapılır. Kereste işleme, besin, başlıca etkinlikleridir.

Advertisement

Leave A Reply