Park Chung hee Kimdir? Hayatı Siyasi Askeri Kariyeri ve Öldürülmesi

0
Advertisement

Park Chung-hee kimdir? Suikaste uğrayarak hayata veda etmiş olan Güney Kore Cumhurbaşkanı olan Park Chung-hee hayatı hakkında bilgi.

Park Chung-hee

Park Chung-hee

Park Chung-hee (d. 30 Eylül ya da 14 Kasım 1917, Tegu bölgesi, Kore – ö. 26 Ekim 1979, Seul, Güney Kore), 1963’ten ölümüne değin devlet başkanı olarak görev yapan Güney Koreli general ve siyaset adamı. On sekiz yıllık yönetimi sırasında, insan hakları ve siyasi özgürlükler pahasına ekonomide büyük gelişme sağlanmıştır.

Yoksul bir köylü ailesinden geliyordu. 1937’te Tegu Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra ilkokul öğretmenliği yaptı. Daha sonra bir Japon askeri akademisinde öğrenim gördü. II. Dünya Savaşı’nda Japon ordusunda asteğmen olarak görev yaptı. Savaştan sonra Kore ordusunda subay oldu. Kore’nin Müttefikler tarafından parçalanmasına karşı çıkan küçük rütbeli subayların başlattığı ayaklanmaya katıldığı için 1948’de ölüme mahkûm edildi. İddia makamı adına tanıklık yapmayı kabul edip öteki subayları komünistlikle suçlayınca affedildi ve rütbesi geri verildi.

Kore Savaşı (1950-53) sırasında tuğgeneral (1953), 1961’de de tümgeneral oldu. 16 Mayıs 1961’de kansız bir darbeyle yönetime el koyan askeri cuntaya önderlik etti. İki yıl boyunca cuntanın lideri olarak kaldıktan sonra cumhurbaşkanlığına seçildi.

Yurtiçinde baskıcı bir politika izlerken, dış ilişkilerde, kendisinden önceki başkanların başlattığı ABD ile yakınlaşma siyasetini sürdürdü ve Vietnam’a ABD askerlerinin yanında savaşmak üzere Kore birlikleri gönderdi.

Advertisement

Öte yandan uygulamaya koyduğu programlarla, sonradan “Kore mucizesi” olarak adlandırılan bir iktisadi büyüme sağlayarak, ülkeyi yoksul bir tarım toplumu olmaktan çıkarıp bir sanayi toplumuna dönüştürdü. Ekonomide sağlanan bu gelişmelere karşın, yönetimi sırasında kişisel özgürlükler kısıtlandı, basın ve muhalefet partileri üzerinde baskı kuruldu, mahkemeler ve üniversiteler denetim altında tutuldu. Aldığı bütün bu önlemlerin komünizmle mücadelede gerekli olduğunu ileri süren Park, kendisine üçüncü bir dönem için seçilme olanağı sağlayan bir anayasa değişikliği ile 1971’de rakibi Kim De Cung’u az farkla geçerek yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Ama kendisine karşı sürdürülen muhalefetin gitgide güçlenmesi üzerine 17 Ekim 1972’de sıkıyönetim ilan etti.

Bir ay sonra, kendisine Ulusal Meclis üyelerinin üçte birini atama yetkisi gibi olağanüstü yetkiler veren yeni bir anayasa kabul edildi. Siyasi muhaliflerine karşı gitgide daha sert bir politika izleyen Park’ın 1979’da halkın sevdiği bir muhalefet liderini Ulusal Meclis’ten uzaklaştırması ülkede yaygın gösterilere ve karışıklıklara yol açtı. Biri karısının ölümüyle sonuçlanan (1974) iki suikast girişiminden yara almadan kurtulan Park sonunda, arkadaşı olan Kore Merkezî Haberalma Örgütü (KCIA) başkanı Kim Ce Kyu tarafından öldürüldü.


Leave A Reply