Pasaport Nedir? Pasaport Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pasaport nedir? Pasaport ne işe yarar? Pasaport ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Pasaport, bir yurttaşa, ülke dışına çıkabilmesi, başka ülkelere seyahat edebilmesi ve buralarda kimliğini kanıtlayabilmesi için Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ya da buna bağlı emniyet örgütleri tarafından verilen seyahat ve kimlik belgesi. Bazı ülkelere seyahat edebilmek için ayrıca vize almak gerekir.
Pasaport
Türk yurttaşları ve yabancılar Türkiye’ye girebilmek ve Türkiye’den çıkabilmek için yolcu giriş çıkış kapılarındaki polis yetkililerine usulüne uygun ve geçerli bir pasaport ya da pasaport yerine geçen bir belge sunmak zorundadırlar. Pasaport ya da belgesiz Türkiye sınırına gelen ve Türk yurttaşı olduğunu iddia eden birinin, kimlik cüzdanı ya da benzeri bir belgeye göre Türk yurttaşı olduğu kanısına varılırsa, bu kişi Türkiye’ye kabul edilir. Pasaportsuz ya da belgesiz Türkiye sınırına gelen yabancılar ise geri çevrilir. Yasalar ve uluslararası anlaşmalarla saptanmış olanların dışında, hangi belgelerin pasaport yerine geçerli olduğu konusunda karar almaya İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları birlikte yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti adına verilen pasaport çeşitlerinin başlıcaları diplomatik pasaport, hizmet pasaportu (yeşil ve gri pasaport) ve turistik pasaporttur. Pasaport yerine geçen başlıca belgeler ise pasavan, gemi adamı cüzdanı, demiryolu ve hava ulaşım araçları görevlilerine verilen geçiş izni belgesi ile siyasal mültecilere ya da pasaportunu kaybedenlere ülkelerine dönmeleri için verilen seyahat belgesidir.

Pasaport Kanunu’na göre yurtdışına çıkışları mahkemece yasaklanmış olanlara, vergi borçlularına ve ülkeden ayrılmalarında genel güvenlik bakımından sakınca bulunduğu İçişleri Bakanlığı’nca belirlenmiş olanlara pasaport ya da seyahat belgesi verilmez.


Leave A Reply