Paul Sabatier Kimdir? Nobel Kimya Ödülü Sahibi Fransız Kimyagerin hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Paul Sabatier kimdir? Fransız bir kimyager olan ve 1912 yılı Nobel Kimya Ödülünü yapmış olduğu çalışmalar sonucu kazanmış bilim insanının hayatı ve başarıları.

Paul Sabatier

Paul Sabatier (Kaynak : wikipedia.org)

Paul Sabatier (5 Kasım 1854 – 14 Ağustos 1941) Carcassonne’da doğan bir Fransız kimyagerdi . 1912’de Sabatier, Victor Grignard ile birlikte Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür . Sabatier, metallerin mevcudiyetinde organik türlerin hidrojenasyonunu iyileştiren çalışmasıyla Nobel verilerek onurlandırılmıştır.

Eğitim Hayatı

Sabatier , 1874’te başlayarak École Normale Supérieure’de okudu . Üç yıl sonra, sınıfının birincisi olarak mezun oldu. 1880’de College de France’dan Bilim Doktoru derecesi aldı.

1883’te Sabatier , Fen Fakültesi’nde Édouard Filhol’un yerini aldı ve Jean-Baptiste Senderens ile uzun bir işbirliğine başladı. O kadar yakın ki her iki adamın çalışmalarını ayırt etmek imkansızdı. Ortaklaşa Bilim Akademisi Hesaplarında 34 not , Fransız Kimya Derneği Bülteninde 11 hatıra ve Annals of Chemistry and Physics için 2 ortak hatıra yayınladılar. COx’in metanasyon reaksiyonları ilk olarak 1902’de Sabatier ve Senderens tarafından keşfedildi. Sabatier ve Senderen, Sabatier–Senderens Sürecini keşfettikleri için 1905’te Academy of Science’ın Jecker Ödülü’nü paylaştılar.

1905-06’dan sonra Senderens ve Sabatier, belki de ortak çalışmaya yapılan katkıların değerinin tanınması konusundaki klasik sorun nedeniyle birkaç ortak çalışma yayınladı. Sabatier , 1905’te Toulouse Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı olmadan önce hayatının çoğunu fen dersleri vererek geçirdi.

Çalışmaları ve Bilime Olan Katkıları

Sabatier’in ilk araştırması , doktorasına giden tezin konusu olan kükürt ve metalik sülfatların termokimyasıyla ilgiliydi. Toulouse’da sülfürler , klorürler , kromatlar ve bakır bileşikleri üzerinde fiziksel ve kimyasal araştırmalarına devam etti . Ayrıca nitrojen ve nitrosodisülfonik asit ve tuzlarının oksitlerini inceledi ve bölme katsayıları ve absorpsiyon spektrumları üzerinde temel araştırmalar yaptı.. Sabatier, hidrojenasyonun endüstriyel kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırdı . 1897’de, Amerikalı kimyager James Boyce’nin son biyokimyasal çalışmasına dayanarak , eser miktarda nikelin (katalizör olarak) eklenmesinin çoğu karbon bileşiğinin moleküllerine hidrojen eklenmesini kolaylaştırdığını keşfetti.

Advertisement

Yüksek sıcaklık ve basınçta hidrojen kullanılarak karbondioksitin indirgenmesi, metan üretmek için nikel katalizörünün başka bir kullanımıdır . Buna Sabatier reaksiyonu denir ve Uluslararası Uzay İstasyonunda , gerekli suyu dünyadan gelen stoklara dayanmadan üretmek için kullanılır.

Sabatier reaksiyonu

Sabatier, en çok Sabatier süreci ve 1913’te yayınlanan La Catalyze en Chimie Organique (Organik kimyada Kataliz) gibi çalışmalarıyla tanınır . 1912’de diğer Fransız Victor Grignard ile birlikte Kimyada Nobel Ödülü’nü kazandı. Ayrıca Sabatier kataliz ilkesiyle de bilinir.

Kişisel Yaşamı

Sabatier, biri İtalyan kimyager Emilio Pomilio ile evlenen dört kız çocuğu babasıydı. Toulouse’daki Paul Sabatier Üniversitesi , Carcassonne’un liselerinden birine yine Paul Sabatier’in onuruna onun ismi verilmiştir . Paul Sabatier, matematikçi Thomas Joannes Stieltjes ile birlikte Annales de la Faculté des Sciences de Toulouse’un kurucu ortağıydı.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply