Paulo Coelho Kimdir? Brezilyalı Ünlü Yazarın Hayatı ve Eserleri Kitapları

0
Advertisement

Paulo Coelho kimdir ve ne yapmıştır? Simyacı’nın yazarı ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun hayatı, eserleri, edebiyat kariyeri hakkında bilgi.

Paulo Coelho, 35 milyon kopya satan “Simyacı” romanını yazdı.

Paulo Coelho

Kaynak: commons.wikimedia.org

Paulo Coelho (1947 – ) Kimdir?

Paulo Coelho, Brezilyalı bir yazardır. Coelho 38 yaşındayken İspanya’da manevi bir uyanış yaşadı ve bunu ilk kitabı The Pilgrimage (Hac)’da yazdı. Onu ünlü yapan ikinci kitabı The Alchemist (Simyacı) ydı. 35 milyon kopya sattı ve şimdi yazar iki yılda bir yaklaşık bir kitap yazıyor.

Erken dönem

Coelho, 24 Ağustos 1947’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde doğdu. Coelho, Cizvit okullarına gitti ve dindar Katolik ebeveynler tarafından büyütüldü. Yazar olmak istediğine erken karar verdi, ancak Brezilya’da bu meslekte bir gelecek görmeyen ebeveynleri tarafından cesareti kırıldı. Coelho’nun asi ergenliği, ebeveynlerinin, onu 17 yaşından itibaren üç kez akıl hastanesine yatırmalarına sebep oldu. Coelho, bu konuda “Affettim,” dedi.

Coelho sonunda kurumsal bakımdan kurtuldu ve hukuk fakültesine kaydoldu, ancak 1970’lerde hippi yaşamının “seks, uyuşturucu ve rock ‘n’ roll” una dalmak için okulu bıraktı. Brezilyalı müzisyenler için ülkenin askeri yönetimini protesto eden şarkı sözleri yazdı. Siyasi aktivizmi nedeniyle üç kez hapse atıldı ve hapishanede işkenceye maruz kaldı.

Paulo Coelho

Kaynak: commons.wikimedia.org

Hac

Coelho, çeşitli meslekler arasında sürüklendikten sonra, 1986 yılında 39 yaşındayken İspanya’yı ziyaret ederken hayatının seyrini değiştirdi. Coelho, Katolik hac yeri olan Santiago de Compostela Yolu boyunca 800 milden fazla yürüdü. Yolda yaşadığı yürüyüş ve ruhsal uyanış, yürüyüşün otobiyografik bir anlatımı olan The Pilgrimage’ı (Hac) kendi Portekizcesinde yazması için ona ilham verdi. Diğer işlerini bıraktı ve kendini tam zamanlı olarak yazma zanaatına adadı.

Advertisement

Simyacı

Simyacı

1987’de Coelho, iki haftalık bir yaratıcılık hamlesi boyunca The Alchemist (Simyacı) adlı yeni bir kitap yazdı. Alegorik roman, “Dünyanın Dili” ni konuşmayı öğrendiği ve böylece kalbinin arzusuyla mistik bir yolculuğu izleyen Endülüslü bir çoban çocuğu hakkındaydı. Kitap ilk başta çok az ilgi gördü, ta ki bir Fransızca çeviri 1990’ların başında aniden Fransa’da en çok satanlar listelerine sıçrayıncaya kadar. Bunu yeni çeviriler takip etti ve kısa süre sonra Simyacı dünya çapında bir fenomen haline geldi. Kitap Coelho’ya göre yaklaşık 35 milyon kopya sattı ve şu anda yaşayan herhangi bir yazar tarafından dünyanın en çok çevrilen kitabı.

Simyacı’nın yayınlanmasından bu yana Coelho, her iki yılda bir adet olmak üzere yeni bir kitap üretiyor. Biraz alışılmadık bir programlama ritüeli var. Yeni bir kitap için yazma sürecine ancak garip bir yılın Ocak ayında beyaz bir tüy bulduktan sonra başlıyor. Kulağa ne kadar tuhaf gelse de, işe yarıyor gibi görünüyor. 26 kitabı en az 59 dilde 65 milyondan fazla sattı.

Kişisel hayat

Coelho’nun hayranları kitaplarını ilham verici ve hayat değiştiren diyor. Eleştirmenleri, yazılarını, titizlikten yoksun belirsiz bir maneviyatı teşvik eden Yeni Çağ saçmalığı olarak reddediyorlar. Kendi kendine yardım etiketini reddeden kendine güvenen bir yazar – “Ben bir kendi kendine yardım yazarı değilim; Ben bir kendi kendine sorun yazarıyım” diyerek, muhaliflerin eleştirilerini reddediyor. “Bir kitap yazdığımda kendime bir kitap yazıyorum; tepki okuyucuya bağlı” diyor. “İnsanların beğenip beğenmemesi beni ilgilendirmez.”

Coelho, eşi sanatçı Christina Oiticica ile 1980’den beri evli. Çift, birlikte yılın yarısını Rio de Janeiro’da ve diğer yarısını Fransa’nın Pyrenees Dağları’ndaki bir kır evinde geçiriyor. 1996 yılında Coelho, çocuklara ve yaşlılara destek sağlayan Paulo Coelho Enstitüsü’nü kurdu.

Advertisement


Leave A Reply