Pavane Dansı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pavane dansı nedir? Pavane dansı nasıl yapılır? Avrupa’da ki soyluların yapmış olduğu br dans çeşidi olan pavane ile ilgili bilgiler.

Pavane Dansı

Pavane Dansı Hakkında Bilgi

Pavane, 16. ve 17. yüzyılda Avrupa’da, soyluların çiftler halinde arka arkaya dizilerek yaptığı görkemli dans. 1650’ye değin balolann açılışında kullanılmış, şık giysilerin gösterilmesi için bir araç olmuştur. Daha önce ortaya çıkmış basse danse’tan uyarlanan bu dansın İtalya’dan İspanya’ya, oradan Fransa ve İngiltere’ye ulaştığı, adının İtalyanca padoyana’dan (Padovalı) geldiği sanılır. Güney İspanya’da dinsel törenlerde kiliselerde yapılmıştır.

Pavane’nin müziği \displaystyle \tfrac{2}{4} ya da \displaystyle \tfrac{4}{4}‘lük ölçüdeydi. Ardından genellikle hareketli bir saray dansı olan galliard gelirdi. Passamezzo ise aynı dönemde İtalya’da yapılan benzer ama daha canlı bir danstı. Birlikte yapılan pavane ve galliard dansları 17. yüzyılın çalgısal dans süitlerinin öncüsü oldu. Birkaç erken dönem dans süitinde de pavane’a yer verildi (örn. Johann• Hermann Schein’ın bazı süitlerindeki padouana’lar). Sonraki bazı besteciler, örneğin Faure (Orkestra için Pavane) ve Ravel (Pavane pour une infante dâfunte [Ölü Bir Prenses için Pavane]) ise pavane’ı çalgısal bir parça olarak kullandılar.


Leave A Reply