Pedro de Alvarado Kimdir?

0

Pedro de Alvarado kimdir? İspanyol bir konkistador olan ve Meksika ile Orta Amerika fatihlerinden olan Konkistador hayatı hakkında kısa bilgi

Pedro de Alvarado (d. y. 1485, Badajoz, Kastilya – ö. 1541, Guadalajara ya da yakınları, Nueva Espana), Meksika ve Orta Amerika’nın İspanyol fatihlerinden biri.
Pedro de Alvarado
1510’da Santo Domingo’ya gitti. 1518’de Yucatân Yarımadasının keşfi için Küba’dan gönderilen Juan de Grijalva’nın gemilerinden birine komuta etti. Şubat 1519’da Hernân Cortes’in Meksika’nın fethi için Küba’dan gönderdiği orduya katıldı. Tenochtitlân’ı (Mexico kenti) yönetmekle görevlendirildi. 1522’de kentin ilk alcalde’si (yönetsel ve adli başkan) oldu.

1523’te Guatemala’nın Kiçe ve Kakçkel Yerlilerine ait toprakları fethetti. 1524’te Santiago de los Caballeros de Guatemala kentini (Ciudad Vieja; bugün Guatemala’ daki Antigua) kurdu. Bu kent, daha sonra Orta Amerika’nın büyük bölümünü kapsayacak olan Guatemala genel valiliğinin ilk başkenti oldu. Alvarado 1527-31 arasında bölgenin valiliğini yaptı.

1534’te Ouito’ya izinsiz bir sefer düzenledi. Ancak 1535’te gemilerini ve donanımını Fransisco Pizarro’nun kaptanlarından Diego de Almagro’ya satarak Guatemala’ya, daha sonra da 1537’de İspanya’ya döndü. İspanya’da, yedi yıl süreyle görev yapmak üzere Guatemala valiliğine atandı ve Meksika’yı keşfe çıkmak için izin aldı. Yeniden yola çıkarak 1539’da Honduras’a ulaştı ve Meksika’nın içlerinde, bir Yerli ayaklanmasının bastırılması sırasında öldü.


Leave A Reply