Pekari Nedir? Pekari Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Daha ziyade Amerika kıtasında yaşadığı için adı pek bilinmeyen bir hayvan olan Pekari ile ilgili kısa ve genel bilgilerin yer aldığı sayfamız

Pekari

Pekari

PEKARİ, (Lat. Dicotyles tajacu). Pekarigiller familyasından bir memeli hayvan. Amerika Kıtası’nda yaşar. Domuza benzer, ancak ondan daha küçük boyludur. Gövdesi kalın, bacakları ince, başı iri, burnu sivridir.

Uzunluğu 90 cm kadardır. Ormanlarda sürüler halinde yaşar. Köpekdişleri çok sağlamdır. Bu dişler sayesinde kendini düşmanlarından korur. Sırtında pis koku saçan bir salgı bezi vardır.

Pekarigiller, (Lat. Tayassuidae). Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Çiftparmaklılar takımının Gevişgetirmeyenler alt takımına giren bir familyası. Amerika Kıtası’nda yaşarlar. Domuza benzeyen bu hayvanlar, gececidirler. Arka ayakları üç parmaklıdır. İki türü vardır: Tayassu, göbekli domuz.


Kaynak – 2

Pekari, Artiodactyla (çifttoynaklılar) takımının Tayassuidae familyasını oluşturan iki memeli türünün ortak adıdır. Görünüş olarak domuzu andıran pekarilerin küçük, dik kulakları, çok kısa kuyrukları vardır. Uzunlukları 75-90 cm, ağırlıkları 15-30 kg’dir. Texas’tan (ABD) Patagonya’ya (Arjantin) kadar uzanan bölgede yaşayan bu hayvanlar postları ve etleri için avlanır. Güney Amerika Yerlileri tarafından evcilleştirildiği de görülür.

Pekariler akrabaları olan domuzlardan (Suidae familyası) bazı iskelet ve diş özellikleriyle ayrılır. Sırtlarındaki derinin altında keskin bir koku yayan salgı bezi bulunur. Pekariler çeşitli bitkisel maddeler, küçük hayvanlar ve leşle beslenir. Havlamayı andıran bağırışları uyarı işlevi görür. Aynca rahatsız edildiklerinde dişlerini birbirine çarparak ses çıkarırlar. Dişi beş ay süren gebelik döneminin ardından genellikle iki yavru doğurur.

Advertisement

Yakalı pekarinin (Tayassu tajacu) postu bozdur. Göğsünde geniş, beyaz bir bant bulunur. Genellikle 5-25 bireyden oluşan sürüler halinde çöl ve ormanlarda yaşar. Biraz daha iri olan ak dudaklı pekarinin (T. pecari) rengi daha koyu, ağzının çevresi beyazdır. Nemli, tropik ormanlarda 50-100, bazen daha çok hayvandan oluşan sürüler halinde yaşar.


Leave A Reply