Pentaceratops Dinazoru Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pentaceratops dinazoru hakkında bilgi. Nesli tükenmiş olan dinazorların bir türü olan Pentaceratops ile ilgili genel bilgiler.

Pentaceratops
Pentaceratops, iri yapılı, beş boynuzlu, otçul dinozor cinsi. Fosillerine Kuzey Ame-rika’daki Geç Kretase (Tebeşir) Dönemi (Kretase Dönemi y. 136-65 milyon yıl önce) kayaçlarında rastlanır. Daha iyi bilinen Triceratops cinsine akraba olan bu cins özellikle New Mexico’daki Kirtland Şeylin de bulunan fosil örneklerinden tanınmaktadır.

Pentaceratops üyelerinin boynuzlarından biri burnunda, ikisi gözlerinin üstünde, ikisi geniş boyun kalkanında yer alır. Bu kemik kalkan güçlü kaslara destek sağlayarak çiğnemeye yardımcı olmakta, başın hareketlerini denetlemekteydi. Ayrıca düşmanlarının saldırılarına karşı vücudun daha zayıf bölgelerini koruyordu.

On bacaklann arka bacaklardan daha kısa olması bu hayvanların iki ayak üstünde yürüyen dinozorlardan türediklerini, sonradan dört ayak üstünde yürümeye yeniden uyarlandıklarını düşündürmektedir. Bacak-lannın eşitsiz gelişimi nedeniyle sırtları tipik bir biçimde kamburdu.


Leave A Reply