Pentagon Nedir? Pentagon İle İlgili Genel Bilgiler

0

Pentagon nedir? Pentagon ne anlama gelir? Pentagon ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Pentagon
Pentagon, Washington, D.C. yakınlarındaki Arlington’da (Virginia) Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları da içinde olmak üzere ABD Savunma Bakanlığı’ nın merkezinin bulunduğu beşgen biçimindeki büyük yapı.

Tasarımını George Edwin Bergstrom’un yaptığı Pentagon, ABD Savaş Dairesi’nin farklı yerlerdeki bürolarının tek çatı altında toplanması amacıyla 1941-43 arasında inşa edildi. İki hektar büyüklüğündeki iç avlusuyla birlikte yaklaşık 13,5 hektarlık bir alanı kaplar. Yaklaşık 25 bin sivil ve askeri personelin görev yapabileceği 340.400 metrekatrelik bir kullanım alanı vardır. Tamamlandığında dünyanın en büyük resmî yapısı durumundaydı. Çelik ve betonarmeyle inşa edilen, bir bölümü ise taş kaplama olan yapının toplam maliyeti 83 milyon dolardı.

On koridorun birbirine bağladığı, ortak merkezli beş beşgenden (ya da “halkadan”) oluşur. Bir bodrumla bir asma katın dışında beş katlı bir yapı olan Pentagon, yatay boyutlarına göre çok alçak bir bina görünümündedir. Görevliler için büyük bir alışveriş merkeziyle 10 bin araçlık otoparkı vardır. 1956’da bir helikopter pisti eklenmiştir.


Leave A Reply