Peru Akıntısı Nedir?

0

Peru Akıntısı nedir? Humboldt Akıntısı olarak da bilinen Peru Akıntısı’nın özelliklerinin, ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Peru Akıntısı

Peru Akıntısı Nedir?

PERU AKINTISI, Büyük Okyanus’ un güneyinde, bazı rüzgarlarının yol açtığı dalgalanmalarla oluşan soğuk okyanus akıntısı (Humboldt Akıntısı da denir).

Şili ve Peru’nun kuzey kıyısını, Güney Ekvator Akıntısı’na karışır. İki bölüme ayrılır: Peru Okyanus Akıntısı (soğuk, koyu mavi renkte, deniz canlıları bakımından yoksul) ve Peru Kıyısal Akıntısı (soğuk, yeşil-mavi renkte, hızlı 80-160 km deniz canlıları bakımından çok zengin).

Etkileri

Okyanus kıyısıyla And Dağları arasındaki ince ve uzun topraklar üzerinde üç önemli etkisi vardır:

1- Kıyılarda sıcaklık düşük, iklim ılıktır;
2- Kıyı şeridi, dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Sık görülen güney ve güneydoğu rüzgârları karaya ulaşmadan önce, soğuk denizi aştığından az oranda nem taşırlar. Kıyıda sis görülse de, yıllardır bu kurak bölgeye hiç yağmur düşmemiştir;
3- Peru Kıyı Akıntısı’nın taşıdığı mikroskopik deniz canlıları.


Kaynak – 2

Peru Akıntısı, Humboldt Akıntısı olarak da bilinir, Büyük Okyanusun güneydoğu kesiminde soğuk deniz akıntısı. Genişliği yaklaşık 900 km’yi bulur. Görece ağır ve sığ bir akışı vardır; saniyede ancak 10-20 milyon metreküp su taşır. California Akıntısına benzer bir doğu sınırı akıntısıdır.

Batı Rüzgârı Akıntısı olarak bilinen kolu 40° güney enleminin güneyinde, doğu yönünde Güney Amerika’ya doğru akar. Bu kütlenin büyük bölümü Drake Geçidinden Güney Amerika’nın güney ucunu dönerek Atlas Okyanusuna girerken, sığ bir akıntı da kuzeye dönerek kıtaya koşut biçimde akar ve 4° güney enleminde batıya dönerek Pasifik Güney Ekvador Akıntısına karışır. El Nino Akıntısının ortaya çıktığı dönemler dışında soğukluğunu koruyan Peru Akıntısı, kıyılarda sise ve yoğun bir kuraklığa yol açar. Buna karşılık yüzeye yakın kesimlere taşıdığı bol miktarda besinle Peru, Şili ve Ekvador sularında balıkçılığa büyük katkıda bulunur.

Akıntının” ikinci adı, 1802’de çevredeki hava ve denize göre soğukluğunu ölçümlerle gösteren Alman bilgin Alexander von Humboldt‘dan gelir.


Leave A Reply