Pesaro Nerededir?

0

Pesaro nerededir? İtalya’da Adriyatik kıyısında yer alan bir kent olan Pesaro ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Pesaro Nerededir?

Pesaro, Latince pisaurum, İtalya’nın kuzey kesiminde, Marche yönetim bölgesindeki Pesaro e Urbino ilinin merkezi kent. Foglia (Pisaurum) Irmağının ağzında, Adriyatik kıyısında bir deniz limanıdır.

Advertisement
Pesaro - İtalya

Pesaro – İtalya

Ostrogotların komutanlarından Witıgis tarafından 536’da yıkılan kent, Bizans generali Belisarios tarafından yeniden kuruldu ve zamanla Ravenna’nın egemenliği altındaki beş deniz kentinden biri oldu.

Daha sonra papalık ile Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu arasında anlaşmazlık konusu olan kent yaklaşık 1285’te Riminili Malatesta ailesinin eline geçti. 1631’de Papalık Devletleri’ne bağlandı. II. Dünya Savaşı‘nda stratejik konumu nedeniyle önem kazandı. Kentin önemli yapıları arasında, 1474-1505 arasında Constanzo Sforza için yaptırılan Constanza Kalesi, ön cephesi 14. yüzyıldan kalma katedral, Düklük Sarayı (1450-1510) ve Alessandro Sforza için yaptırılan kent yakınlarındaki İmparatorluk Villası (1469-72) sayılabilir.

Pesaro 1462’den bu yana majolikalanyla tanınır. Belediye müzelerinde, italya’nın en zengin majolika koleksiyonu ile bir resim galerisi yer alır. Kentteki öteki önemli kültürel kuruluşlar arasında Oliveriano Arkeoloji Müzesi ile besteci Gioacchino Antonio Rossini‘nin bıraktığı mirasla kurulan Rossini Müzik Okulu sayılabilir. Zengin bir tarım bölgesine hizmet veren kentin sanayi etkinlikleri arasında kükürt arıtımı, tekne yapımı ve motosiklet imalatı yer alır.

Advertisement


Leave A Reply