Peso Ne Demek?

0

Peso ne demek? Peso nedir? Bir para birimi olan peso ile ilgili olarak genel ve tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Peso

Advertisement

Peso Ne Demek?

Peso, çok sayıda Latin Amerika ülkesiyle Filipinler’in para birimi. 100 centavoya eşittir. 1497’de İspanya’da para sistemini yeniden düzenleyen II. Fernando ve I. İşabel tarafından çıkarılan peso, I. Carlos (İmparator V. Kari) döneminde yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Başlangıçta sekiz reale bölünen peso, 1772-86 para reformundan sonra İspanya’nın gümüş para sisteminin temelini oluşturdu. Ameriİca’da ki İspanyol sömürgeleri bağımsızlıklarını elde ettikten sonra da pesoyu temel para birimi olarak kullanmayı sürdürdü. Ama bu ülkelerin çoğunda ondalık sisteme geçilmesinin ardından para biriminin adı olarak pesonun yerine yöresel adlar kullanılmaya başladı. Böylece para biriminin adı Peru’da sol (1985’ten sonra inti), Venezuela’da bolivar, Ekvador’da sucre, El Salvador ve Kosta Rica’da colon, Panama’da balboa, Honduras’ta lempira, Guatemala’da quetzal, Nikaragua’da cordoba, Bolivya’da boliviano (sonradan peso) oldu.

Arjantin (austral= 1.000 peso), Şili, Kolombiya, Küba, Meksika ve Uruguay’da ise peso adı değişmedi. Adının resmi olarak değiştiği ülkelerde bile halk günlük dilde peso adını kullanmayı sürdürdü. İspanya’nın para birimi ise 1859’dan beri (1864-68 arası dışında) pesetadır.

Advertisement


Leave A Reply