Phetracha Kimdir?

0
Advertisement

Phetracha kimdir? 17. yüzyılın sonunda Siyam’da kral olarak yaşamış Phetracha’nın hayatı ve dönemi ile ilgili genel bilgiler.

Phetracha Kimdir?

PhetrachaPhetracha, bedraca ya da p’ra p’etraja olarak da bilinir, (d. 1633? – ö. 1703, Ayutthaya, Siyam), 1688-1703 arasında Siyam (bugün Tayland) kralı. Yabancıların ülke üzerindeki nüfuzunu kırmaya yönelik önlemler alarak Siyam’ın bağımsızlığının korunmasında önemli rol oynamıştır.

Kral Narai’nin süt kardeşiydi. Onunla olan yakın ilişkisi sayesinde önemli yönetim görevlerine getirildi. 1688’de krallık danışmanı Yunanlı Konstantinos Phaulkon’un görevden alınmasına ve Fransız birliklerinin ülke dışına sürülmesine yol açan darbeyi yönetti (bak. Phaulkon-Tachard Komplosu). Narai’nin yerine tahta çıktıktan sonra Siyam’daki yabancı nüfuzunu kırmaya yönelik önlemler aldı. Bu amaçla Hıristiyanlara baskı yapıp Batılı tüccarlara engeller çıkarırken, daha kolayca denetleyebileceğini düşündüğü Asyalı tüccarları destekledi.

Ülkenin sivil ve askeri yönetimini yeniden düzenleyen Phetracha’nın baskıcı yönetimi ülkede sık sık ayaklanmalann çıkmasına yol açtı. Yerine oğlu Sua (Kaplan) geçti.


Leave A Reply