Philostratus Kimdir?

0
Advertisement

Philostratus kimdir? Yunanlı bir yazar ailesinin üyelerinin ismi olan birbirleri ile daima karıştırılan Philostratus hakkında bilgiler.

Philostratus Kimdir?

Philostratus, Eski Yunanlı bir yazar ailesinin üyeleri. Genellikle birbirleriyle karıştırılır ve bazı yapıtların hangisine ait olduğu tartışma konusudur. “Atinalı” olarak da bilinen Flavios Philostratus (d. İS y. 170 – ö. y. 245) Atina’da öğrenim gördü ve 202’den sonra Roma’nın Suriyeli imparatoriçesi Iulia Domna’nın çevresindeki filozoflar arasına katıldı.
Philostrato Corvina

İmparatoriçe ölünce, Tyros (Sur) kentine yerleşti. Yapıtları arasında, atletizm yarışmaları ile ilgili Peri Gymnastikes (Beden Eğitimi Üzerine), Pythagorasçı filozof Tyana’lı (Kemerhisar) Apollonios’un yaşamöyküsü, hem İÖ 5. yüzyılda yaşayan klasik sofistler, hem de daha sonraki filozof ve retorik ustalarını konu alan Bioi sophiston (Sofistlerin Yaşamı), hukuk ve doğa üzerine bir tartışma ve aralarından biri Ben Jonson’ın “Drink to Me Only with Thine Eyes” şiirine esin kaynağı olan manzum aşk mektupları sayılabilir.

“Lemnoslu” (Limni) olarak bilinen Philostratus (d. İS y. 190), Flavios Philostratus’un damadıdır. Ravennalı Aspasios’a yazılmış bir mektupla Napoli’deki bir sütunlu galeride bulunan mitolojik konulu, gerçek ya da hayali 65 resmi konu eden iki kitaplık Eikones’in (Tasvirler) ilk dizisinin yazarıdır. Helenistik dönem resim sanatı üzerine önemli bir kaynak olan bu yapıtıyla Goethe‘nin hayranlığını kazanmıştır. “Genç” olarak da bilinen Philostratus, Lemnoslu Philostratus’un torunu ve ikinci Eikones dizisinin (İS 3. yy) yazarıdır.


Leave A Reply