Robert Frost Kimdir? Amerikalı Ünlü Şair Robert Frost’un Hayatı ve Şiirleri

0

Robert Frost Kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı ünlü şair Robert Frost’un hayatı, biyografisi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgi.

Robert Frost

Robert Frost, gerçekçi New England yaşamını sıradan insana aşina olan dil ve durumlar aracılığıyla tasvir eden Amerikalı bir şairdi. Çalışması için dört Pulitzer Ödülü kazandı ve John F. Kennedy’nin 1961’deki açılış töreninde konuştu.

Robert Frost

Biyografisi

Robert Frost, Amerikalı bir şairdi ve dört Pulitzer Ödülü sahibidir. Ünlü eserler arasında “Ateş ve Buz”, “Onarım Duvarı”, “Birches”, “Out Out”, “Hiçbir Şey Altın Kalamaz” ve “Evde Gömü” sayılabilir. 1916 tarihli “Yol Alınmayan Yol” adlı şiiri genellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mezuniyet törenlerinde okunur. Frost, Başkan John F. Kennedy’nin yemin töreninde özel bir konuk olarak şiirsel bir güç ve ABD’nin gayri resmi “şair ödülü” sahibi oldu.

29 Ocak 1963’te prostat ameliyatı komplikasyonlarından öldü.

İlk yıllar

Frost, 26 Mart 1874’te San Francisco, Kaliforniya’da doğdu. Gazeteci babası William Prescott Frost Jr. tüberkülozdan ölünceye kadar hayatının ilk 11 yılını orada geçirdi. Frost, babasının ölümünün ardından annesi ve kız kardeşi Jeanie ile Massachusetts, Lawrence kasabasına taşındı. Dedesinin yanına taşındılar ve Frost, Lawrence Lisesi’ne gitti.

Frost, liseden sonra birkaç ay boyunca Dartmouth Koleji’ne gitti ve bir sürü yerine getirilmeyen işi yapmak için eve döndü.

Frost, 1897’den başlayarak Harvard Üniversitesi’ne girdi, ancak iki yıl sonra sağlık sorunları nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Karısına katılmak için Lawrence’a döndü.

1900’de Frost, karısı ve çocuklarıyla birlikte New Hampshire’daki bir çiftliğe – Frost’un büyükbabasının onlar için satın aldığı mülke – taşındı ve sonraki 12 yıl boyunca orada bir yaşam kurmaya çalıştılar. Frost’un yazması için verimli bir dönem olmasına rağmen, küçük çocuklarından ikisi öldüğü için kişisel hayatında zor bir dönemdi.

Bu süre boyunca, Frost ve Elinor, tümü oldukça başarısız olan kümes hayvanları yetiştiriciliği de dahil olmak üzere birkaç girişimde bulundu. Bu tür zorluklara rağmen, Frost bu süre zarfında kendini kırsal yaşama alıştırdı. Aslında, onu oldukça iyi tasvir etmek için büyüdü ve şiirlerinin çoğunu kırsalda yazmaya başladı.

Robert Frost

Robert Frost’un Şiiri

1894’te Frost, New York’ta haftalık bir edebiyat dergisi olan The Independent’ta yayımlanan “My Butterfly: an Elegy” adlı ilk şiirini yazdı. 1906 yılında “The Tuft of Flowers” ve “Varoluşun Mahkemesi – The Trial by Existence” adlı iki şiir yayımlandı. Diğer şiirlerini garanti altına almaya istekli hiçbir yayıncı bulamadı.

1912’de Frost ve Elinor, New Hampshire’daki çiftliği satmaya ve aileyi İngiltere’ye taşımaya karar verdiler; orada yeni şairler için bir şans vermeye istekli daha fazla yayıncı olacağını umdular.

Sadece birkaç ay içinde, şimdi 38 yaşında olan Frost, ilk şiir kitabı A Boy’s Will’i ve ardından bir yıl sonra North of Boston’u basacak bir yayıncı buldu.

O sırada Frost, hayatını önemli şekillerde etkileyecek iki adam olan şair Ezra Pound ve Edward Thomas ile tanıştı. Pound ve Thomas, çalışmalarını olumlu bir şekilde gözden geçiren ve önemli bir teşvik sağlayan ilk kişilerdi. Frost, Thomas’ın İngiliz coğrafyasında uzun yürüyüşlerinin en ünlü şiirlerinden biri olan “The Road Not Taken” için ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Görünüşe göre, Thomas’ın kararsızlığı ve hangi yollardan gideceği konusundaki pişmanlığı Frost’un çalışmalarına ilham verdi. Frost’un İngiltere’de geçirdiği zaman hayatının en önemli dönemlerinden biriydi, ancak kısa sürdü. Ağustos 1914’te 1. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden kısa bir süre sonra, Frost ve Elinor Amerika’ya dönmek zorunda kaldı.

Frost’un Şiirinin Halkın Tanınması

Frost Amerika’ya geri döndüğünde, ünü ondan önce gelmişti ve edebiyat dünyası tarafından iyi karşılanmıştı. Hayatının geri kalanında onunla kalacak olan yeni yayıncısı Henry Holt, North of Boston’un tüm kopyalarını satın almıştı. 1916’da, Thomas’a bir övgü de dahil olmak üzere İngiltere’de iken yarattığı diğer eserlerin bir koleksiyonu olan Frost’s Mountain Interval’i yayınladı.

Daha önce çalışmalarını sunduğunda Frost’u geri çeviren Atlantic Monthly gibi dergiler şimdi aradılar. Frost, Atlantik’e İngiltere’de kalmasından önce reddettikleri şiirlerin aynısını gönderdi.

1915’te Frost ve Elinor, New Hampshire, Franconia’da satın aldıkları bir çiftliğe yerleştiler. Orada, Frost birkaç kolejde öğretmen olarak uzun bir kariyere başladı, hevesli kalabalığa şiir okuyor ve bu arada yazıyordu.

Çeşitli zamanlarda Dartmouth ve Michigan Üniversitesi’nde öğretmenlik yaptı, ancak en önemli ilişkisi, 1916’dan 1938’de karısının ölümüne kadar geçen süre boyunca istikrarlı bir şekilde ders verdiği Amherst College’dı. Ana kütüphane şimdi onun onuruna seçildi.

Frost, 1921’de başlayan 40 yıldan fazla bir süre boyunca, neredeyse her yaz ve sonbaharda Middlebury College’da geçirdi ve Ripton, Vermont’taki kampüsünde İngilizce öğretti.

1950’lerin sonlarında, Frost, Ernest Hemingway ve T. S. Eliot ile birlikte, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’daki faşistlerle ilişkisi nedeniyle vatana ihanetten federal bir akıl hastanesinde tutulan eski tanıdığı Ezra Pound’un serbest bırakılmasını savundu. Pound, iddianamelerin düşmesinin ardından 1958’de serbest bırakıldı.

Robert Frost

Robert Frost’un En Ünlü Şiirleri

Frost’un en tanınmış şiirlerinden bazıları şunlardır:

  • “Alınmayan Yol”
  • “Huş ağacı”
  • “Ateş ve Buz”
  • “Onarım Duvarı”
  • “Eve Gömme”
  • “Kiralık Adamın Ölümü”
  • “Karlı Bir Akşam Ormanda Durmak”
  • “Gece ile Tanıştım”
  • “Dışarı dışarı”
  • “Hiçbir Şey Altın Kalamaz”

Pulitzer Ödülleri

Frost, yaşamı boyunca 40’tan fazla onur derecesi aldı. 1924’te Frost, New Hampshire adlı kitabıyla dört Pulitzer Ödülü’nden ilkini aldı. Daha sonra Toplanan Şiirler (1931), Daha Fazlası (1937) ve Bir Tanık Ağacı (1943) için Pulitzers kazanacaktı.

1960’da Kongre, Frost’a Kongre Altın Madalyası verdi.

Başkan John F. Kennedy’nin Göreve Başlaması

86 yaşında, Frost, Başkan John F. Kennedy’nin 1961’de göreve başlaması için bir şiir yazması ve okuması istendiğinde onurlandırıldı. Güneş ışığında kelimeleri göremiyordu ve hafızasına attığı şiirlerinden biri olan “The Gift Outright” okumasını değiştirdi.

Sovyetler Birliği Turu

Frost, 1962’de iyi niyet turu için Sovyetler Birliği’ni ziyaret etti. Ancak, görüşmelerinin ardından Sovyet Başbakanı Nikita Kruşçev tarafından yapılan bir açıklamayı yanlışlıkla yanlış yorumladığında, ziyaretinin amaçladığı iyiliklerin çoğunu farkında olmadan geri çevirdi.

Robert Frost’un Ölümü

29 Ocak 1963’te Frost, prostat ameliyatı ile ilgili komplikasyonlardan öldü. Külleri Vermont, Bennington’da bir aile komplosuna gömüldü.


Leave A Reply