Pierre Balmain Kimdir?

0
Advertisement

Pierre Balmain kimdir? 2. Dünya Savaşı sonrası büyük bir ün kazanmış olan Fransız terzi Pierre Balmain hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Pierre Balmain (d. 18 Mayıs 1914, Saint-Jean-de-Maurienne – ö. 29 Haziran 1982, Paris, Fransa), kurduğu moda eviyle II. Dünya Savaşı sonrasında şıklığın simgesi haline gelen terzi.

Pierre Balmain
Windsor düşesi, Belçika kraliçesi, 1950’lerin önde gelen film yıldızlarının çoğu müşterileri arasındaydı. İlk ve en önemli müşterilerinden biri, onu moda evi açmaya yönelten ve 1945’te Balmain Moda Evi açıldığında da tanıtımını üstlenen ABD’li yazar Gertrude Stein’dı.

Para sıkıntısı yüzünden mimarlık öğrenimini yanda bırakan Balmain, 1934’te Edward Molyneux’nün yanında desinatörlüğe başladı. 1939’da Lucien Lelong’a geçti ve burada, savaş sonrasındaki parlak döneminde en önemli rakibi olacak Christian Dior ile çalıştı. Özellikle etkileyici bir şıklık ile dişiliği birleştiren gece giysileriyle ve üstün nitelikteki ürünleriyle ayırt edilen Balmain Moda Evi, açılır açılmaz başarıya ulaştı. New York kenti ile Caracas’ta şubeler açan, ayrıca esans ve aksesuar üretimine de başlayan Balmain, kısa sürede işini büyüttü. Aralarında Marlene Dietrich, Katharine Hepburn, Sophia Loren, Ingrid Bergman ve Brigitte Bardot’nun da bulunduğu film yıldızları ve filmler için giysiler tasarımladı. Tek tek tasarımlanıp dikilen giysilerin yerini giderek hazır giyim alınca butikler açtı ve el çantası, eşarp, bavul, hatta mobilya üretimine yöneldi. 1978’de Legion d’honneur nişanıyla onurlandırıldı.


Leave A Reply