Pierre Hyacinthe Azais Kimdir? Fransız Filozof ve Düşünürün Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Pierre Hyacinthe Azais kimdir? Fransız bir filozof düşünür olan Pierre Hyacinthe Azais hayatı ve çalışmaları hakkında kısa bilgiler.

Pierre Hyacinthe Azais

Pierre Hyacinthe Azais

Pierre Hyacinthe Azais (d. 1 Mart 1766, Soreze – ö. 22 Ocak 1845, Paris, Fransa), insan deneyimlerinin neşe ve üzüntü arasındaki doğal ve uyumlu denge ile beslendiğini ve ancak bu dengede bir anlam olduğunu savunan düşünür.

Des compensations dans les destinees humaines (1809, 3 cilt; İnsan Yazgısında Ödünleme) adlı yapıtıyla ün kazandı. Bunu izleyen Systeme universel’de. (1809-12, 8 cilt; Evrensel Sistem) aynı düşünceyi geliştirdi ve kozmolojik kavramlarla ilişkilendirdi. Bu yapıtın özünü, geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki bütün deneyimlerin, genişletici ve daraltıcı güçler arasındaki karşılıklı etkileşim bağlamı içinde anlaşılabileceği düşüncesi oluşturuyordu. Pierre Hyacinthe Azais, sonraları siyasetle ilgilendi ve küçük yönetim görevlerine atandı. Fransa’da Bourbonlar yeniden güçlenince görevinden uzaklaştırıldı, sonunda iyice yoksullaştı.

Yıllar sonra Pierre Hyacinthe Azais’e aylık bağlandı; karısı yazar Sophie Cotton ile birlikte roman yazmaya yöneldi. Karısının L’Ami des en-fants (1816, 12 cilt; Çocukların Arkadaşı) adlı yapıtının yazımına yardımcı oldu. Bu kitap, Arnaud Berquin’in çocuk öyküleri derlemesinin bir devamıdır.

Hayatı

Azaïs Sorèze’de doğdu ve Paris’te öldü . İlk yıllarını öğretmen ve köy orgcusu olarak geçirdi. Fransız Devrimi’nin patlak vermesiyle buna olumlu baktı, ancak çok geçmeden yöntemlerinin şiddetinden iğrendi. Eleştirel bir broşür üzerine devrimcilerin nefretini çekti ve 1806’ya kadar Paris’e yerleşemedi. 1809’da, Napolyon’u o kadar memnun eden büyük eseri Des Compensations dans les destines humaines’i (5. baskı 1846) yayınladı ve yazarını St Cyr’da profesör yaptı . 1811’de Avignon’daki halk kütüphanesinin müfettişi oldu ve 1812’den 1815’e kadar Nancy’de aynı pozisyonda kaldı. Restorasyon hükümeti önce onun bir Bonapartçı olduğundan şüphelendi, ancak sonunda ona emekli maaşı verdi. O zamandan beri kendini ders vermek ve felsefi eserlerin yayınlanmasıyla meşgul etti.

Tazminatlar’da , bir bütün olarak mutluluk ve sefaletin eşit derecede dengeli olduğunu ve bu nedenle insanların devrimin dehşetini göze almaktansa kendilerine verilen hükümeti kabul etmeleri gerektiğini kanıtlamaya çalıştı. İlkelerin doğası gereği doğayla ve yaşamla ilgili şeyler, insanların kaderini değiştiriyor.; Telafi ve denge ilkeleri, nedeni Tanrı olan madde ve kuvvetin ürünü olan fiziksel evrende de bulunur. Doğal olarak genişleyen ve temel maddeyi oluşturan homojen atomlar üzerinde işleyen kuvvet, denge yasasına veya etki ve tepkinin eşdeğerliğine tabidir. Bu yasaya göre fenomenlerin gelişimi üç aşamaya ayrılabilir: fiziksel, fizyolojik, entelektüel ve ahlaki. İnsandaki maddi olmayan, onun doğasında bulunan genişleyen güçtür. Ahlaki ve politik fenomenler, ilerleme ve korumanın karşıt güçlerinin sonucudur ve mükemmellikleri, denge yasasının veya evrensel uyumun yerine getirilmesinde yatar. Bu, insanın dünyadan silineceği yedi bin yılda başarılabilir.

Advertisement

Azaïs, felsefi çalışmalarına ek olarak , Sorèze ve Toulouse’da müzik profesörü ve Gossec tarzında kutsal müzik bestecisi olan babası Pierre Hyacinthe Azaïs’in (1743-1796) yanında müzik eğitimi aldı. Revue müzikali için, havanın titreşimiyle ilgili ustaca ama şimdi patlamış bir teoriyi içeren Acoustique fondamentale (1831) başlıklı bir dizi makale yazdı .


Leave A Reply