Pierre-Simon Laplace Kimdir?

0

Pierre-Simon Laplace kimdir? Laplace’nin hayatı ve başarıları hakkında bilgi.

Pierre Simon LaplaceÜnlü bir Fransız astronomi bilginidir. Güneş sistemi gezegenlerin oluşumu üzerindeki çalışmaları ile tanınır.

Pierre-Simon Laplace Beaumont-en-Auge adlı bir köyde 23 Mart 1749’da doğdu. Babası çok fakir bir çiftçiydi. Oğlunun öğrenimini sağlayacak durumda değildi. Pierre-Simon Laplace çalışkanlığı ile dikkati çektiğinden varlıklı komşuları onunla ilgilendiler. Öğrenimini üzerlerine aldılar. Böylece Laplace köy okulunda ilk öğrenimini tamamladıktan sonra Caen’deki üniversiteyi gönderildi. Burada en çok matematik derslerinde başarı gösteriyordu. 18 yaşına geldiğinde elinde bir tavsiye mektubu ile Paris’e devrinin en ünlü matematik bilginlerinden biri olan D’Alembert’i görmeye gitti. D’Alembert mektuba rağmen çok meşgul olduğundan Laplace’la görüşemeyeceğini söyledi. Laplace bu sefer de D’Alembert’e kendi bir mektup yazarak matematik prensiplerinin bir şemasını gönderdi. Laplace’ın bu hareketi Fransız matematikçisinin çok hoşuna gitmişti. Derhal onunla görüşmek istediğini söyledi. Laplace’ın Ecole Militaire (Askeri Okul) matematik profesörü olmasını sağladı.

Laplace’ın astromoni konusundaki ilk çalışmaları o devirde düşünüldüğü gibi bir gün gelip Ay’ın Dünya’ya çarpacağı fikrinin yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Laplace incelemeleriyle Ay’ın yörüngesini değiştirdiği zaman Dünya’nın da dolanma yönünü değiştirdiğini göstermiştir. Bu inceleme ileride Laplace’ın kurduğu en önemli astronomi kanunlarından birinin temellerini meydana getirir. Bu kanuna göre gezegenlerin hareketlerindeki değişmeler belli bir düzen içinde meydana gelmektedir önceden anlaşılabilir.

Laplace, 1816’da, Fransız Akademisi’nin kırk ölümsüzleri arasına seçilmiştir. Bu şerefe rağmen Laplace hayatının sonuna kadar daha çok şeyler öğrenmek durumunda olduğunu düşünmüş ve ölümüne yakın şu sözsöylemiştir: Bildiklerimiz çok az; bilmediklerimiz sınırsızdır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?