Empati ile Sempati Arasındaki Farklar Nelerdir? Benzerlikler Nedir?

0
Advertisement

Empati ve sempati nedir? Sıklıkla kullanılan bu terimlere kısaca göz atacak ve merhamet ne demek konusu hakkında kısa açıklamalarda bulunacağız.

Empati ile Sempati Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gösterdiğiniz bu “empati” veya “sempati” mi? İki kelime genellikle yanlış bir şekilde birbirlerinin yerine kullanılırken, duygusal etkilerindeki fark önemlidir. Empati, başka bir kişinin gerçekten ne hissettiğini hissetme yeteneğidir. Başka birinin talihsizliğinin basit bir endişe ifadesi olan sempatinin ötesine geçer. Aşırıya kaçıldığında, derin veya uzun süreli empati duyguları, kişinin duygusal sağlığına zararlı olabilir.

Sempati

Sempati, biri için daha mutlu ya da daha iyi olma arzusu ile birlikte bir endişe duygusu ve ifadesidir. “Ah canım, umarım tedavi işe yarar.” Genel olarak, sempati, acımadan daha derin, daha kişisel, endişe düzeyini, kederin basit bir ifadesini ima eder.

Ancak empatiden farklı olarak sempati, birinin diğerine olan hislerinin, paylaşılan deneyimlere veya duygulara dayandığı anlamına gelmez. Yani sempati bir anlamda empatinin bir kaç derece altı olarak kabul edilebilir. Ama yine de sempati bir insanda olması gereken bir durum olarak da kabul edilebilir.

Empati ile Sempati Arasındaki Farklar Nelerdir?

Advertisement

Empati

Empati, başka bir kişinin duygularını tanıma ve paylaşma yeteneğidir. Empati, başka bir kişinin acısını kendi bakış açılarından tanıma ve acı verici sıkıntı dahil duygularını açıkça paylaşma yeteneğini gerektirir.

Empati genellikle sadece başka bir kişinin sıkıntısını tanıyan sempati, acıma ve şefkatle karıştırılır. Yazık genellikle acı çeken kişinin başına gelenleri “hak etmediğini” ve bu konuda hiçbir şey yapamayacağını gösterir. Yazık acı çeken kişinin durumu ile empati, sempati veya merhametten daha düşük bir anlayış ve katılım gösterir.

Merhamet, acı çeken kişiye yardım etme arzusunu gösteren daha derin bir empati düzeyidir. STK’larda gönüllü olarak çalışan kişiler aynı zamanda merhamet duyguları oldukça gelişmiş kişilerdir. Deneyimi bire bir yaşayan bu kişiler aynı şekilde o deneyimi yaşarken üst düzey bir empati de yaşamış olmaktadırlar.

Empati ile Sempati Arasındaki Farklar Nelerdir?

Paylaşılan deneyimler gerektirdiğinden, insanlar hayvanlar için değil, yalnızca diğer insanlar için empati hissedebilirler. Örneğin insanlar bir atla sempati duyabilse de, gerçekten onunla empati kuramazlar. Bu doğanın bir normalidir ve anormal bir şey değildir. Ancak bir insan tüm hayvanlar için merhamet hisseder.

Advertisement


Leave A Reply