Veysel Arseven Kimdir?

0
Advertisement

Veysel Arseven kimdir ve ne yapmıştır? Veysel Arseven hayatı, biyografisi, müzik alanındaki çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

Veysel Arseven

Veysel Arseven

Veysel Arseven; (d. 16 Eylül 1919, Baruçi, Kuhul, Besarabya – ö. 7 Ağustos 1977, Alanya), halk müziği araştırmacısı, folklorcudur.

İlk ve orta öğrenimini Romanya’da yaptı. Türkiye’ye gelince 1939’da İstanbul Öğretmen Okulu’na girdi. 1943’te burayı bitirince Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne yazıldı. 1946’da Beşikdüzü Köy Enstitüsü müzik öğretmenliğiyle başlayan meslek yaşamını çeşitli öğretmen okullarında ve liselerde sürdürdükten sonra 1976’da emekliye ayrıldı.

Veysel Arseven, müziğe karşı küçük yaşta başlayan ilgisini yükseköğrenimi sırasında Ankara’da geliştirdi. Necdet Remzi Atak ve Eduard Zuckmayer’den yararlandı. Anadolu’daki öğretmenlik yıllarında halk müziğine ilgi duyarak bu alana yöneldi. Müzik eğitimi konusundaki ders kitaplarından başka halk müziği derlemeleri, incelemeleri, çeşitli orkestra yapıtları ve bir sinfoniettası bulunan Veysel Arseven’in başlıca yayınları Karadeniz Bölgesi Halk Türküleri (1948), Çok Sesli Halk Türküleri (1957) ve Açıklamalı Türk Halk Müziği Kitap ve Makaleler Bibliyografyası’dır (1969).

Advertisement

Leave A Reply