Pim Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

2

Pim nedir?Pim çeşitleri nelerdir? Mekanikte oldukça büyük öneme sahip bir parça olan pim ile ilgili genel bilgiler.

Pim Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

pim

Çatal Pim çeşitleri

Pim, mekanikte, parçaların birbirine bağlanmasında ya da söküldükten sonra yeniden ilk konumlarını almalarının sağlanmasında kullanılan değişik biçim, kalınlık ve uzunluktaki bağlama elemanı.

Advertisement

Sertleştirilmiş ve duyarlılıkla biçim verilmiş olan tespit pimleri makine elemanlarının tam olarak hizalanmasında, zımba ile kalıbın iki parçasının hizada tutulmasında ve bitişik makine parçalarım yerleştirme kılavuzu olarak kullanılır.

Dişli göbeğinin yerine takılmasında ya da mil-göbek bağlantılarında konik pim kullanımı ucuz ve uygun bir yöntemdir. Bu pim, göbek ya da mil boyunca radyal olarak genişleyen konik bir deliğe geçirilir.

Çatal (yarık) pimler, vidalarda, somunların gevşemesini önlemede ve gevşek geçmeli pimlerin yuvalarında kalmalarını sağlamada kullanılır. Somunun başında, cıvatadaki radyal deliklerden biriyle hizalandırılmış radyal yarıklar bulunur. Pim deliğe gevşek olarak geçirilir ve uçlara doğru genişletilerek yuvasında tutulur. Kilitli pim ise, bir ucunda bir flanş bulunan ve öbür ucundan bir kama yardımıyla yuvasında tutulan bir bağlama elemanıdır.

Gergi pimi, yerleştirildiği delikten biraz daha büyük çaplı, yay çeliğinden yapılmış yarık bir tüptür. Pim yuvaya geçirilirken sıkıştırılır, böylece deliğin çeperlerinde bir yay basıncı oluşur ve bu da bir sürtünme yaratarak kilitlenmeyi sağlar.

Advertisement

Çentikli pimlerin çevresinde 120 derece ara ile açılmış eksenel kanallar bulunur. Haddeleme ya da presleme yöntemiyle açılan bu kanalların kenarı dışa doğru taşmıştır ve pim yerine çakıldığında bu kenarlar deforme olarak delik çeperlerine büyük bir kuvvetle bastırırlar. Böylece çentikli pim sağlam biçiminde yerine oturur.


2 yorum

Leave A Reply