Pireneler Antlaşması Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pireneler Antlaşması hakkında bilgi. 1659 yılında Fransa İspanya savaşına son veren Pireneler Antlaşması hakkında bilgiler.

Pireneler Antlaşması Hakkında Bilgi

Pireneler AntlaşmasıPireneler Antlaşması, Pireneler Barışı olarak da bilinir, Fransa kralı XIV. Louis’y le İspanya kralı IV. Felipe arasında imzalanan ve 1648-59 Fransa-İspanya Savaşı’na son veren barış antlaşması (7 Kasım 1659). Avrupa’daki Fransız hegemonyasının temellerinin bu antlaşmayla atıldığı kabul edilir.

İspanya’yla Fransa Otuz Yıl Savaşı’nın sonundan 1659’a değin hemen hemen sürekli savaş halindeydiler. Bu sırada İspanya’nın İngiltere’yle olan ilişkileri de bozuldu ve İspanyol monarşisinin içinde bulunduğu gerileme süreci iyice açığa çıktı. Alman prenslerinin 1657 ve 1658’de Fransa’nın tam desteğiyle kurdukları dinsel ve dindışı birlikler İspanya’nın Kutsal Roma-Germen imparatorundan yardım alma olasılığını ortadan kaldırdı. Bu birliklerden ikincisi olan Ren Birliği’nin kuruluşunu izleyen. Haziran 1658’deki Dunes Çarpışması’nda İspanya’nın uğradığı yenilgiden sonra, İspanya’yla Fransa arasında bir barış sağlama girişimleri hız kazandı.

Bu girişimlerin sonucunda imzalanan Pireneler Antlaşması’yla İspanya Roussillon ve Artois’yı Fransa’ya bıraktı. Fransa’nın bazı koşullarla Alsace ve Lorraine’i alması onaylandı. Fransa’nın Katalonya’da ele geçirdiği bütün topraklar İspanya’ya geri verildi. Savaştan önce İspanyolların hizmetine girmiş olan Conde 4. prensi Louis II de Bourbon affedildi ve Paris’e dönmesine izin yerildi. Antlaşmayla ayrıca XIV. Louis’yle İspanya kralı IV. Felipe’nin kızı Marie-Therese d’Autriche’in evlenmesine karar verildi.

Ertesi yıl gerçekleşen bu evlilikle Marie-Therese İspanya tahtı ve topraklan üzerindeki bütün haklarından vazgeçti. Ama XIV. Louis bunu gözardı ederek 1667’de karısının mirası olarak kabul ettiği İspanyol Felemenki’ni istila etti. Kırk yıl sonra da aynı gerekçeyle İspanya tahtına torunu Philippe’in (V. Felipe) çıkmasını sağladı. Pireneler Antlaşması ve Marie-Therese’le yaptığı evlilik XIV. Louis’nin ülke içindeki konumunu sağlamlaştırırken, onu aynı zamanda Avrupa’nın en güçlü hükümdarı durumuna getirdi.

Advertisement

Leave A Reply