Pirinç Sirkesi Ne İşe Yarar? Pirinç Sirkesinin Faydaları ve Kullanımı

0
Advertisement

Pirinç sirkesi nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Pirinç sirkesinin sağlık ve cilt için ne gibi faydaları vardır, hakkında bilgi.

Pirinç Sirkesi

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesi, özellikle Asya’da çeşni olarak kullanılır. Asitlik oranı diğer sirke tiplerine göre daha düşük olduğu için gıdaları korumak ve asitlemek için uygun değildir. Bununla birlikte, salatalar ve çeşitli et bazlı yemekleri tatlandırmak için yaygın olarak kullanılır. Pirinç sirkesi yemeklere ince bir lezzet katar ama aynı zamanda bir dizi sağlık faydası da sunar. Maksimum faydalar için baharsız olanlarını kullanmanız gerekir.

Faydalarına gelince;

1. Sindirim Sisteminin Sağlığını İyileştirir:

Pirinç sirkesinin içinde iyi miktarda asetik asit bulunur. Bu asit, sindirim sağlığı iyileştirmede yardımcı olur. Ayrıca, vücudunuzun yediğiniz gıdalardan daha fazla besin elde etmesini sağlar. Böylece, vücudunuz sağlık için faydalı olan gıdalardan daha fazla kalsiyum, potasyum ve vitamin emebilir.

2. Antiseptik Özellikler:

Kahverengi pirinç sirkesi, antiseptik ilaçlar üretmekte yaygın olarak kullanılmaktadır. Sirkenin sürülmesi zararlı bakterileri ortadan kaldırır ve bu nedenle sayısız sağlık durumunu tedavi etmek için çeşitli yerli ilaçlarda kullanılır.

3. Karaciğer Toniği:

Japon pirinç sirkesinin bir çeşidi olan Kurozu adı verilen, kahverengi pirincin fermente edilmesiyle üretilen pirinç sirkesi insan karaciğeri için koruyucudur. Bu, “Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition” da yayınlanan 2011 yılı araştırmasında doğrulanmıştır. Araştırmacılar, bu sirkenin karaciğer tümörlerinin oluşmasını engelleme potansiyeline sahip olduğu görüşünde.

Advertisement
4. Yorgunluk atar:

Pirinç sirkesi, amino asit içerir. Bunlar kandaki laktik asit gelişimi ile etkili bir şekilde mücadele eder. Laktik asit gelişimi, sertlik, sinirlilik ve yorgunluk ile sonuçlanır. Laktik asit gelişimin azalması sizi gün boyunca taze ve enerjik kılar.

5. Bağışıklığı Güçlendirir:

Pirinç sirkesinin en iyi faydalarından biri, bağışıklığın artırılmasına yardımcı olmasıdır. Pirinç sirkesi, esansiyel amino asitler içerir. Bunlar, optimum sağlık için size yardımcı olurlar. Bu amino asitler, serbest radikallerin zararlı etkileri ile savaşmaya yardımcı olurlar. Bağışıklığı artırmaya da yardımcı olurlar.

6. Kalp Sağlığını İyileştirir:

Pirinç sirkesi, vücudunuzdaki yağ peroksit oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu da, kan damarlarının duvarlarında kolestrol oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu nedenle, uzun vadede, günlük yemeklerinize bu sirkenin birkaç çay kaşığı dahil ederek kalbinize büyük yararlar sağlayabilirsiniz.

7. Kilo kontrolü:

Kilo vermek sizin için bir öncelik taşıyorsa, gıdaları pirinç sirkesi ile tüketmeniz oldukça yararlı olabilir. Çalışmalar aşırı flabın kaybolmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Aslında, Japonlar, kilo kaybına yardım etmek için bu sirkeyi çağlar boyunca kullandı. Kahverengi pirinçten yapılan sirke bu açıdan oldukça yararlıdır.

8. Işıltılı Bir Cilt:

Pirinç sirkesi kullanımının cildiniz için de faydaları vardır. Bir şişenin içine, pirinç sirkesi, arıtılmış su ve çay ağacı yağı karışımını hazırlayın. Sonra malzemeleri iyi karıştırmak için şişeyi sallayın. Su ve pirinç sirkesinin oranı 6: 1 olmalıdır. Pamukla akneli cilde sürün. Kurumasını bekleyin ve suyla yıkayın.

9. Doğal Cilt Toniği:

Pirinç sirkesi doğal bir cilt toniği olarak da kullanılabilir. Pirinç sirkesi kullanımı ile cilt herhangi bir kimyasal maruz kalmaz. Arıtılmış su, pirinç sirkesi ve çay ağacı yağından hazırladığınız karışımı (bir önceki maddedeki gibi) cildinize tonik olarak da uygulayabilir, bir şişenin içinde saklayabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply