Plavix İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

2
Advertisement

Plavix ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Plavixin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Plavix neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Plavix

Plavix

Kullanımları

Klopidogrel, kalp hastalığı, felç veya kan dolaşımı hastalığı (periferik vasküler hastalık) olan kişilerde kalp krizlerini ve felçleri önlemek için kullanılır.

Aspirin ile birlikte yeni / kötüleşen göğüs ağrısını (yeni kalp krizi, kararsız angina) tedavi etmek ve belirli damarlardan (kardiyak stent gibi) kan damarlarını açık tutmak ve kan pıhtılarını önlemek için kullanılır.

Klopidogrel, trombositlerin birbirine yapışmasını engelleyerek zararlı pıhtı oluşturmalarını önler. Antiplatelet bir ilaçtır. Vücudunuzda kanın akmasını sağlamaya yardımcı olur.

Plavix nasıl kullanılır?

Klopidogrel almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bir stent implantı veya başka bir prosedürden sonra pıhtıları önlemek için bu ilacı alıyorsanız, bu ilacı doktorunuz tarafından belirtildiği gibi prosedürden sonra (prosedüre / stent tipine bağlı olarak) aylarca ila yıllarca aspirin ile alın. Daha fazla ayrıntı ve erken bırakma riskleri hakkında doktorunuza danışın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki riskini artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yeni bir kalp krizi veya felç belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme, bir tarafında zayıflık beden, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri, kafa karışıklığı) gibi bu ilacın çalışmadığına dair belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Kolay kanama / morarma, mide rahatsızlığı / ağrı, ishal ve kabızlık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Olası olmasa da, mide, bağırsak, gözler veya beyinde ciddi kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca, klopidogrel nadiren çok ciddi bir kan bozukluğuna (trombotik trombositopenik purpura-TTP) neden olabilir. Bu ilaca başladıktan sonra herhangi bir zamanda semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alın: şiddetli mide / karın ağrısı, diş etlerinden veya burundan kontrolsüz kanama, kanlı / siyah dışkı, karışıklık, ateş, aşırı cilt solukluğu, mor cilt lekeleri, bayılma, hızlı kalp atışı, ani şiddetli baş ağrısı , olağandışı zayıflık / yorgunluk, kanla kusma veya kahve telvesi, konuşma bozukluğu, görme değişiklikleri, nöbetler, sararma gözleri / cilt, kanlı / kırmızı / pembe / koyu idrar, böbrek problemi belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Klopidogrel almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kanama koşulları (mide ülseri, beyinde / gözde kanama gibi), son ameliyat, ciddi yaralanma / travma, karaciğer hastalığı, kanama hastalığı (hemofili gibi).

Kesilme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi etkinliklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin. Doktorunuz ameliyattan en az 5 gün önce klopidogrel’i durdurmanızı söyleyebilir. Önce kalp doktorunuzla (kardiyolog) konuşmadan klopidogrel almayı bırakmayın.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken günlük alkol kullanımı mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkollü içecekleri sınırlayın. Güvenli bir şekilde ne kadar alkol içebileceğinizi doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: tipranavir.

Şu anda aspirin alıyorsanız, derhal doktorunuza danışın ve özel durumunuz için bu ilaçla birlikte almaya devam edip etmemeyi sorun (aspirin ve klopidogrel, koroner stent prosedüründen sonra veya bazı kalp rahatsızlıkları için kombinasyon halinde kullanılabilir). Şu anda aspirin kullanmıyorsanız, herhangi bir tıbbi durum için başlamadan önce doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlar klopidogrelin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da klopidogrelin çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında bazı asit redüktörleri (omeprazol, esomeprazol gibi proton pompası inhibitörleri / PPI’lar), fluvoksamin, fluoksetin, simetidin, flukonazol, ketokonazol, vorikonazol, etravirin, felbamat ve ticlopidin yer alır. Daha fazla bilgi için derhal doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Klopidogrel, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir, bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında diğerleri arasında dasabuvir, repaglinid bulunur.

Birçok ilaç ağrı kesiciler / ateş düşürücüler (ibuprofen, naproksen veya aspirin gibi NSAID’ler) içerdiğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar klopidogrel ile kullanıldığında kanama / antitrombosit etki riskini artırabilir. .


2 yorum

  1. orhan topkaya on

    BEN YILLARDIR KULLANIYORUM.YAZDIKLARINIZI DİKKATLE OKUDUM.ÖNERİLERİNİZİ YILLARDIR BEN ZATEN UYGULUYORDUM.BİRAZ DAHA BİLGİLERİMİ TAZELEMİŞ OLDUM TEŞEKKÜR EDERİM.ORHAN TOPKAYA ..BURSA

  2. ŞİNASİ YILMAZ on

    Ben 72 yaşındayım 1964 yılında işten çıktım evime giderken kalbimin üstünde bir ağırlık hissetim ertesi günü kalp doktoruna gitim beni bir muayeneden geçirdi ve reçeyi elime vererek en kısa zamanda bu tahlilleri yaptırmamı istedi istediklri 1-tam kan tahlili 2-eforlu yürüyüş bantında çekilmiş test o gün onlarıda yaptırdım ve ögleden sonrs dr. götürdüm. doktor vermiş olduğum kağıtlrı incedikten sonra derhal yukarıya çıkmamı ve anjiyo için ğün almamı söyledi. tabi bana da olanlar hk. biği verdi.siyami ersek hastanesinden anjiyo için randrvumu aldım günü geldiğinde gittim anjiyumu oldum.ajiyo esnsıda doktorların söyledine göre iki tane tıkalı damarım olduğunu ve bunları açmak için stent takacaklarını söyllediler tabiki h,iç itiraz etmeden stentleri taktık,doktorlar bir gün sonra beni taburcu etiler ve elime reçeyi tutşturdular.ilaçlardan biri pravix idi.5/6 sene ben bu ilaçları hiç aksatmadan kullandım.bu aralarda ülkemize dışardan gelen bir türk prf. yazmış olduğu bir kıtabında ilaç kullanmaya son gibi bir ibare dikkatimi çekti ve ben kimseye sormadan kullandıgım kalp ilaçlarımın tamamını kestim. aradan 4 veya 5 ay geçmişti ki ben kalbimde oluşan ayni ağrıyı hissettim .yine doktorlar ve ayi tahliler bu seferacil anjiyo ile hemen ameliyata aldılarve ilave olarak 3 stent daha taktılar,neden böyle olduğunu sorduğum zaman ise ialçları bıraktığım içinolduğunu söylediler veben plavix içmeye devam ediyorum UYARIbende ayaklarımda ağrılar oluştu bunun nedeni ise kalp ilaçlarının yan etkisi llduğundan siz siiz olun sakın Dr. unuza danışmadan ilaçlarınızı
    bırakmayınız.
    şinasi YILMAZ

Leave A Reply