Pol Pot Kimdir? Kamboçya’nın Kanlı ve Acı Dolu Tarihinin Başrol Oyuncusu

0
Advertisement

Pol Pot kimdir? Kamçboçya’nın Htleri kabul edilen Kızıl Khmerlerin lderi ki milyonun insanın ölümünden sorumlu olan Pol Pot’un hayatı

Pol Pot Kimdir? Kamboçya'nın Kanlı ve Acı Dolu Tarihinin Başrol Oyuncusu

Pol Pot, pol porth, tol saut, saloth sar ya da salot sar olarak da bilinir (d. 19 Mayıs 1925-28, Kâmpöng Thum, Kamboçya – ö. 15 Nisan 1998), Kamboçyalı siyaset adamı. Kurduğu baskıcı yönetimle (1975-79) kentleri zorla boşaltmış, halkın büyük sıkıntılara düşmesine ve milyonlarca kişinin ölümüne yol açmıştır.

Bir köylü ailesinden gelen Pol Pot iki yılı keşiş olmak üzere altı yıl bir Budacı manastırda kaldı. Phnom Penh’deki bir teknik okulda bir yıl marangozluk öğrenimi gördü. 1940’larda Ho Şi Minh önderliğinde Fransızlara karşı yürütülen direniş hareketine katıldı. 1946’da Kamboçya Komünist Partisi’ne üye oldu. Ağustos 1949’da radyo elektroniği öğrenimi için gittiği Paris’te daha çok devrimci etkinliklerle uğraştı. Sınavlarını veremediği için bursu kesildi ve Ocak 1953’te Phnom Penh’e döndü.

1954-63 arasında Phnom Penh’deki özel bir okulda ders verdi. Komünist hareketle ilişkilerinin polisçe öğrenilmesi üzerine başkentten ayrıldı. Sonraki 12 yıl boyunca Komünist Parti’nin güçlenmesi için çalıştı ve parti sekreterliği görevini üstlendi. Noro-dom Sihanouk hükümeti ile General Lon Nol başkanlığındaki askeri hükümete karşı mücadele yürüten Kızıl Khmer gerillalarına önderlik ederek 1975’te yönetimi ele geçirdi. Ertesi yıl başbakanlık görevini de üstlendi. Onun yönetimindeki Kızıl Khmer hükümeti döneminde zorla çalıştırma, işkence, idam gibi yollarla yaklaşık iki milyon insanın öldüğü tahmin edilmektedir.

Ocak 1979’da Kamboçya’yı işgal eden Vietnam kuvvetlerince devrilen Pol Pot güneybatıdaki dağlara çekilerek Hanoi destekli yeni hükümete karşı silahlı mücadele yürüttü. 1985’te Kızıl Khmerlerin askeri ve siyasal liderliğinden resmen uzaklaştırıldıysa da, örgüt içinde niteliği açık olmayan görevler üstlenmeyi sürdürdü.

Advertisement

Ben Kiernan isimli araştırmacı, Kızıl Khmerlerin politikasının bir sonucu olarak Kamboçya’nın 1975 nüfusunun% 21 ila% 24’ü arasında 1.671 milyon ila 1.871 milyon Kamboçyalı öldüğünü tahmin ediyor. Fransız demografi uzmanı Marek Sliwinski tarafından yapılan bir çalışmada, Kızıl Khmerlerin yönetimi altında 1975 yılı için Kamboçyalı nüfusu 7.8 milyon iken 2 milyondan biraz daha az doğal olmayan ölüm hesapladı.


Leave A Reply