Polis Teşkilatının Kuruluş Günü ile İlgili Yazı

0
Advertisement

Türk polis teşkilatının kuruluş günü münasebeti ile kaleme alınmış olan yazı / kompozisyon

polislerPolis teşkilatanın kuruluş tarihi olarak 10 Nisan 1845 günü kabul edilmiştir. Bu tarihten önce ülkemizde polis teşkilatı yerine zabıta olarak nitelendirilen bir yapı bulunmaktaydı. Ancak 10 Nisan 1845 tarihi itibari ile Emniyet Teşkilatı resmen kurulmuştur. Bu tarih Türk Polis Teşkilatının kuruluş günüdür.

Her şey aslında yeniçeriliğin kaldırılması ile başladı. yeniçeriliğin kaldırılması ile şehirlerde ki zabıta teşkilatları oldukça etkin bir rol oynamayarak asayişi sağlamaya başlamışlardır. Bu kurum başarılı olmasına rağmen bir bütünlük pek bulunmuyordu ve işleyişlerde artık ciddi karışıklıklar yaşanmaya da başlamıştı. İşte bu karışıklıkların ortadan kaldırılması ve daha profesyonel bir şekilde asayişin sağlanması adına Osmanlı döneminde 10 Nisan 1845 günü EMniyet Teşkilatı kurularak hizmet vermeye başlamıştır. O gün çıkarılan bir nizamname ile polisin tüm görevleri tüm yurda bildirilmiştir.

Bu hazırlanmış Polis Nizamnamesine göre polis teşkilatlarının görevleri beldeleri de korumaktı.

Ancak sihirli bir değnek değmişçesine hemen Emniyet Teşkilatı düzgün bir şekilde işleyememiştir. Şehirlerde yer alan eski Yeniçeri Ağalarının sahip olduğu Seraskerlik makamı ve İhtisap Ağaları ile polis teşkilatı aynı anda asayişi sağlamak adına çalışınca karışıklıklar devam etmiş ama sonuçta bu yapılardan sadece modern tek yapı olan Polis Teşkilatı ayakta kalabilmiş ve bugünlere kadar gelmiştir.

Advertisement

Polis teşkilatının düzgün işlemsi oldukça önemlidir. Polis Teşkilatı halkın ve kamunun hem can hem de mal güvenliğini korumakla birlikte bu yapının bozulduğu ülkelerde de asayişde büyük sıkıntılar yaşanmış ve ülkeler bozulma nispetinde kaosa sürüklenmişlerdir. (Meksika bu duruma bir örnektir.)

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply