Pomza Taşı Nedir? Pomza Taşının Özellikleri Oluşumu ve Kullanım Alanları

0
Advertisement

Pomza taşı nedir, nasıl oluşur? Pomza taşının özellikleri nelerdir? Pomza taşının kullanım alanları nelerdir, nereden çıkarılır?

Pomza Taşı

Pomza, birçok pratik uygulamaya sahip, doğal olarak oluşan bir kayadır. Büyük parçalar halinde veya ince tozlar halinde elde edilebilir. Dünyadaki pomza tedarikinin çoğu inşaat malzemelerinde kullanılırken, aynı zamanda hem kişisel kullanım hem de ev çevresinde temizlik malzemelerinde aşındırıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pomza Taşı

Kaynak: mta.gov.tr

Oluşumu

Pomza, yüksek su ve gaz içeriğine sahip lavların bir volkandan atılmasıyla oluşan volkanik kayadır. Hafif, kayalık mineral, lavın soğuması ve sertleşmesinin bir sonucu olarak oluşur. Pomza kayaları küçük gaz kabarcıklarıyla doludur. Daha çabuk sertleşen lav, pomza taşı yerine volkanik cam oluşumuna neden olur.

Özellikleri

Pomza genellikle açık renkli, silika bakımından yüksek ve demir ve magnezyum içeriği düşüktür. Pomza taşı su üzerinde yüzecek kadar hafiftir ancak su ile dolduğunda batacaktır.

Kullanımlar

Her yıl üretilen pomza ve pomisitlerin yaklaşık dörtte üçü beton blok ve beton gibi hafif yapı malzemelerinde kullanılmaktadır. Geri kalan pomza taşı bahçecilik, peyzaj ve aşındırıcıların imalatında kullanılmaktadır. Pomza taşı, vücutta kullanılmasının yanı sıra, televizyon camlarını zımpralamak ve cilalamak, devre kartları üzerindeki metalleri temizlemek ve hazırlamak için kullanılır. Diş temizleme macunları genellikle bir miktar pomza taşı içerir.

Kişisel kullanım

Pomza taşı, sabun ve temizleyicilerde aşındırıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyadaki en yumuşak aşındırıcılardan biri olarak kabul edilir. Pomza taşı, doğal bir mineral olduğu ve toksik olmadığı için vücutta kullanımı güvenlidir. Kiri çıkarmak ve cildi pul pul dökmek için kullanılabilir. Pomza taşı ayrıca doğal kaya formunda nasırları yıpratmak ve ayak ve ellerdeki ölü deriyi çıkarmak için kullanılır.

Advertisement

Kaynaklar

Pomza taşı, bir tür volkanik kaya olduğu için çoğunlukla volkanik alanların bulunduğu bölgelerde bulunur. Şu anda dünya çapında elli ülke pomza taşı üretmektedir. Dünyanın en büyük pomza taşı üreticisi İtalya’dır ve onu Şili, Yunanistan, Türkiye, ABD ve İspanya izlemektedir. Amerika’da üretim için kullanılan pomza taşının büyük bir kısmı Arizona, California, Oregon ve New Mexico’dan geliyor.


Leave A Reply