Portakal Hakkında Bilgi

0

Portakal meyvesi hakkında bilgi. Portakal hakkında kısa bilgi.

portakalTurunçgillerden bir meyvedir. Tam yuvarlak, ya da yumurta biçimi olur. Kabuğu sarımtırak turuncu, güzel kokulu, suyu mayhoşça tatlıdır.


Portakal bir Akdeniz bitkisidir. Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nde, Karadeniz kıyılarının da ılımlı kesimlerinde yetişir. Taçyapraklı ikiçenekli bitkilerden olan portakal ağacının boyu 3-4 metreyi bulur. Kökleri toprak altında çok derinlere kadar iner. Yapraklarının bir yüzü parlak, kaygan, öbür yüzü tüylücedir. Portakal yaprağının bu özelliği yazın çok sıcak olunca bitkinin su kaybetmesini önler. Köklerin derinlere inmesi de çok su alabilmesini sağlar. Portakal çiçekleri beş çanaklı, beş taçyapraklıdır. Erkek organları çok, dişi organı ise bir tanedir. Çekirdekli portakalda çekirdekler, orta yerde, portakal dilimlerinin içindedir.

Portakal ağacı kumlu, killi, serin topraklarda iyi yetişir. Bol gübre, iyi bakım ister. Fidanlar çekirdekten yetiştirilir. Mart ayında bu fidanlara aşı yapılarak yeni ağaçlar elde edilir.

Portakallar “çekirdekli“, “çekirdeksiz” olmak üzere iki çeşite ayrılır. Türkiye’de yetişen çekirdeksiz portakalların en iyi cinsi Yafa portakalıdır. Bunlar kalın kabuklu, uzunca biçimli olurlar. Yafa portakallarınn en iyileri Finike’de, Mersin’de, Hatay’da yetişir. Bu cins portakalların kabuklarından reçel yapmakta da faydalanılır. Yurdumuzda yetişen çekirdekli portakalların en tanınmışı ise “Dörtyol portakalı“dır. Bunlar ince kabuklu, yuvarlak biçimli, tatlı, çok sulu olurlar. 1950’li yıllardan itibaren “Vaşington portakalı” denilen, içi yavrulu bir cins portakal da yetiştirilmiştir.

Portakal C vitamini bakımından çok kuvvetli bir meyvedir. Ayrıca portakal suyu, 100 gramında bulunan %1 protein, %6 şeker, % 1,5 çeşitli asitler sayesinde faydalı bir besin maddesidir.


Yorum yapılmamış

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?