Exforge İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Exforge ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Exforge yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Exforge neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Exforge

Exforge

Kullanımları

Bu ürün yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Bu ürün 2 ilaç içerir: amlodipin ve valsartan. Her ikisi de kan damarlarını gevşeterek çalışır, böylece kan daha kolay akabilir. Amlodipin bir kalsiyum kanal blokeridir ve valsartan bir anjiyotensin reseptör blokeridir (ARB).

Exforge nasıl kullanılır?

Bu ürünü almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Bu ürünün tüm avantajlarından yararlanmanız birkaç hafta sürebilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ürünü almaya devam edin. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

İyileşmezseniz veya kötüleşirseniz (tansiyon değerleriniz yüksek kalır veya artar) doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için baş dönmesi veya yorgunluk görülebilir. Kuru öksürük veya karın / mide ağrısı da görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Şişen eller / ayak bilekleri / ayaklar, bayılma, hızlı kalp atışı, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), yüksek potasyum kan seviyesinin belirtileri ( kas zayıflığı, yavaş / düzensiz kalp atışı), enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı gibi) oluşursa doktorunuza bildirin.

Şiddetli kalp hastalığı olan bazı kişiler, bu ilaca başladıktan veya dozu artırdıktan sonra nadiren kötüleşen göğüs ağrısı veya kalp krizi geliştirebilir. Kötüleşen göğüs ağrısı, kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme) deneyimlerseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü almadan önce, amlodipin veya valsartana alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, belirli bir kalp kapağı durumu (aort darlığı), çok fazla vücut suyu ve mineral kaybı (dehidrasyon).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Çok fazla terleme, ishal veya kusma baş dönmesine neden olabilir. Uzun süreli ishal veya kusmayı doktorunuza bildirin.

Bu ürün potasyum seviyenizi artırabilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesine ve idrar miktarındaki değişime (böbrek problemleri) daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Valsartanın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Amlodipin anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, lityum, kandaki potasyum seviyesini artırabilecek ilaçlar (benazepril / lisinopril dahil ACE inhibitörleri, drospirenon içeren doğum kontrol hapları gibi).

Bazı ürünlerde kan basıncınızı artırabilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).


Leave A Reply