Portakalın Cilde Faydaları, Portakalın Cilt İçin Kullanım Alanları, Şekli

0
Advertisement

Portakal cilt güzelliği için nasıl kullanılır? Portakalın cilde olan faydaları ve kullanım şekilleri nelerdir, maddeler halinde.

portakal

Kaynak: pixabay.com

Portakalın Cilde Faydaları

Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan poratakal cildiniz için harika şeyler yapabilir. Meyvenin kendisi dışında, portakal suyu ve hatta portakal kabuğu, cildinize çeşitli avantajlar sağlayabilir. Dolayısıyla, bu meyvenin tüketimi ve cilt uygulamaları için aşağıdaki yollardan faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Ciltler

Portakalda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve böylece yaşlanmayı yavaşlatır.

Koyu lekelerin tedavisi

Portakal kabuğu, meyvenin kendisinden daha fazla C vitamini içeriğine sahiptir. Kabukları atmak yerine onları güneş altında kurutabilir ve portakal kabuğu tozu hazırlamak için öğütebilirsiniz. Bu tozu vücudunuza peeling yapmakta kullanabilirsiniz. Portakal kabuğu tozunu süt ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Bu, cildinizdeki koyu lekeleri azaltmanın yanı sıra yüzünüze anında bir parlaklık sağlayacaktır.

cilt

Kaynak: pixabay.com

Akne Tedavisi

Fazla kir, kurum veya bakteri, cildinizin gözeneklerini tıkar ve sivilcelerin oluşmasına neden olur. Portakalın sivilceleri kurutmada etkili sitrik asit içeriği yüksektir. Portakal kabukları bağırsak hareketlerini düzenler, böylece zararlı atıkları ve vücuttaki toksinleri ortadan kaldıran yüksek miktarda lif içerir. Bu, toksinlerden kurtulmak suretiyle akneleri önleyecektir.

Portakal kabuklarını öğüterek bir yüz maskesi hazırlayabilir ve bu maskeyi yüzünüzün her yerine uygulayabilirsiniz. Bu sadece sivilcelere değil aynı zamanda cilt yağlanmasına karşı da savaşır. Normal kullanımla, sivilcelerde ve lekelerinde görünür bir azalma oluşur. Maske süt ile hazırlanabilir ve cildi tahriş etmesini önlemek amacıyla sıklığı ve süresi dikkatle ayarlanmalıdır.

Advertisement

Cilt Beyazlatma

Portakal kabukları ciltte koyu lekeleri hafifleten ve zamanla etkili bir şekilde uzaklaştıran doğal bir beyazlatıcıdır. Deri hücrelerine gelen zararlı UV ışınlarını saptırarak güneşin etkilerini azaltmada yardımcı olurlar. Süt ile hazırlayacağınız portakal kabuğu macununu yüz maskesini olarak kullanırken inceltin çünkü portakal kabuğunda cildinizi tahriş edebilecek miktarda sitrik asit bulunur.

portakal kabugu

Kaynak: pixabay.com

Yaşlanmayı Önleme

Portakal cilt dokusunu ve rengini geliştiren zengin bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda vücudunuzdaki cildin sıkışmasına neden olan ve erken yaşlanmayı önleyen kollajenlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. Portakal oksijensiz radikalleri savuşturan güçlü antioksidanlar içerirler. Bu serbest radikallerin çoğu zaman yanaklarda kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir.

Siyah noktaları yok eder

Portakal kabuğu maskesi cildinizden siyah noktaları çıkarmada oldukça etkilidir. Bir parça yoğurt ile portakal kabuğu tozunu karıştırarak kalın bir macun hazırlayabilirsiniz. Bu macunu yüzünüze yumuşak dairesel hareketlerle uygulayın ve 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Bu sadece siyah noktalardan doğal olarak kurtulmanızı değil aynı zamanda ciltteki gözeneklerde tıkanan aşırı yağ ve kirlerin de engellenmeyi de sağlar.

SİYAH NOKTALARDA KURTULMANIN TÜM DOĞAL YOLLARI İÇİN BURAYI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Cansız Cildi Yenilemek

Portakal kabuklarını kullanarak canlandırıcı bir yüz spreyi yapabilirsiniz. Alternatif olarak, 2 portakal suyu sıkıp suyu bir buz küpü tepsisine koyun. Bu dondurulmuş portakal küplerini yüzünüze sürterek, cansız cildinizi şımartacak ve parlaklaştıracaksınız. Gözeneklerinizi arıtıp, yağlılığı kontrol altına alacaktır.

Parlak Cilt

Portakal kabuklarını öğütmek yerine kabukların üzerine kaynar su döküp bir gün bekletin. Ertesi gün bu sıvıyı filtreleyin ve buzdolabında soğutun. Bu sıvıyı yüzünüze bir pamuk yardımıyla uygulayın ve kuruyuncaya kadar bekleyin. Bu, yüzünüzü parlak bir hale getirecektir.

Advertisement


Leave A Reply