Portakalın Sağlığa Faydaları Nelerdir? Madde Madde Portakalın Yararları

0
Advertisement

Portakalın sağlığımız için faydaları nelerdir? Her gün portakal tüketimi, portakal suyunun vücuda yararları, maddeler halinde açıklaması.

Portakal

Kaynak: pixabay.com

Portakalın Sağlığa Faydaları

1. Böbrek Taşlarının Önlenmesi

Her gün yenilen portakal, böbrek taşı oluşum riskini düşürür.

2. Kolesterolü düşürür.

Portakalda bulunan Hesperidin ve Pektin, kötü kolestrolü düşürür. Vücudun yağ emilimini yavaşlatmasına yardımcı olur.

3. Diyabeti Önler

Advertisement

Portakalların düşük kalorileri vardır ve günlük olarak tüketilebilirler. Kanınızdaki şeker seviyelerini çok etkili şekilde dengeler.

4. Artrit

Günde bir bardak portakal suyu genellikle Artritten kaynaklanan iltihaplanmayı engeller. Anti-inflamatuar özelliği, Romatoid Artrit riskini azaltır.

5. Kan Basıncını Düşürür

Hesperidin ve magnezyum, portakalda etkili bir şekilde kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

portakal

Kaynak: pixabay.com

6. Sindirim

Portakalda yüksek oranda bulunan lif, yiyeceklerin kolayca sindilmesinde yardımcı olur. Yiyecekleri etkili bir şekilde sindirmek için sindirim enzimlerini veya suları serbest bırakmaya yardımcı olur.

Advertisement

7. Kansere Karşı Savaşır

D-linonene adı verilen, genellikle Portakal ve diğer turunçgillerde bulunan bir bileşik, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, göğüs kanseri vb. çeşitli kanserlere karşı savaşır. C vitamini, hücreleri serbest radikallerin zararlarından korur.

8. Kalp-damar Sağlığı

Liflerdeki Hesperidin ve folat kalbinizi sağlıklı tutar. Günde bir portakal size sağlıklı kardiyovasküler sistem sağlayabilir.

9. Beyin Gelişimi

Portakalda bulunan folik asit, beyin gelişiminde yardımcı olur.

11. Bağışıklığı Arttırır

Portakalın içerdiği C vitamini, bağışıklık sisteminizi daha da geliştiren beyaz Kan Hücrelerinin üretimini arttırır.

12. Zayıflama

Portakalın kalorisi çok düşüktür ve lif bakımından zengin olduğundan kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

baskul

Kaynak: pixabay.com

13. Antioksidan Bakımından Zengindir

Bu C vitamini açısından zengin meyveler, insanlar için önemli olan antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlar, istenmeyen oksidasyonlar meydana getiren serbest radikal oluşumunu engeller. Bu oksidasyon reaksiyonlarının vücuttaki hastalıklara ve enflamatuar deneyime neden olduğu bilinmektedir.

Advertisement

14. Viral Enfeksiyonlara Karşı Savaşır

Portakallardaki flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur.

15. Kemik Ve Diş Sağlığı

Kalsiyum bakımından zengin portakallar, sağlıklı kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olur.

16. Ülseri Önler

Portakaldaki yüksek lif içeriği ülseri önler. Günde bir portakal mide ülserinden sizi uzak tutabilir.

17. Zengin Lif İçeriği

Kan portakalı, iyi miktarda lif elde etmek için kolay bir yoldur. Bir orta boy kan portakalı günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 12’si kadarını karşılar. Dünyadaki birçok insan, yeterli miktarda lif almayı başaramıyor ve dolayısıyla kaçınılabilir çeşitli koşullardan muzdarip oluyorlar. Yüksek lif tüketimi mide ve bağırsaklarla ilgili problemleri engeller.

18. Görüşü İyileştirir

Portakal gözlerimiz için iyidir.

portakal

Kaynak: pixabay.com

19. Damar Sertliğini Önler

Arterlerin sertleşmesi, portakaldaki yüksek miktarda bulunan C vitamini ile önlenebilir. Bu, esnekliği korumaya yardımcı olur ve arterlere güç verir.

Advertisement

20. Folat (Folik asit) kaynağı

Kan portakalı folatın iyi bir kaynağıdır. Günde tüketilen tek bir portakal günlük folik asit ihtiyacının % 10’unu sağlayabilir. Hamile kadınlarda, özellikle sağlıklı bir fetüsün gelişimi için gerekli olduğu için folilk asitin optimum miktarda alınması gerekmektedir.

21. Mastiti tedavi eder

Portakal kabuğu çayı, emziren anneler için mükemmeldir çünkü mastiti (aşırı süt üretiminden dolayı göğüslerin sertleşmesini) tedavisinde çok etkilidir.

22. Kötü Nefesi Yok Eder

Portakal kabuğu çayı oldukça yararlıdır ve iyi ağız hijyeni sağlamaya yardımcı olur. Bir ay boyunca her gün portakal kabuğu çayı içmek, ağız kokusunu azaltır ve ağız hijyeninizi geliştirir.

kan hücreleri

Kaynak: pixabay.com

23. Kan dolaşımını iyileştirir

Portakalın kan dolaşımını uyardığı ve hatta lenfatik sistem üzerinden akışın artırmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Portakal kabuğunun bu özelliği, sinirlilik, stres ve uykusuzluk gibi durumlarla savaşmak için faydalıdır.

24. Afrodizyaktır

Portakal hafif afrodizyak özellikleri taşır ve düzenli ve sistematik kullanımı erektil problemler, sarkıklık, ilgisizlik, iktidarsızlık ve libido azalması gibi çeşitli cinsel problemleri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

25. Cholagogue

Advertisement

Portakal esansı yağı, endokrin ve ekzokrin bezler gibi uygun bezlerin her çeşidinde salgıyı teşvik eder. Bu salgı laktasyon, menstruasyon, safra hormonları, sindirim sıvıları ve enzimlerin teşvik edilmesine katkıda bulunur.


Leave A Reply