Protista Alemini Oluşturan Canlı Gruplarının Karşılaştırılması

0

Protista alemini oluşturan tüm canlı tiplerinin bir tablo ile karşılaştırıldığı ve protistaların önemi hakkında bilgi veren sayfamız.

Silliler

Advertisement

Protista Alemini Oluşturan Canlı Gruplarının Karşılaştırılması

Hayvansal protistalardan bazıları insanlarda uyku hastalığı, şark çıbanı ve sıtma hastalığına neden olur. Yine bazı amip türlerinin dizanteri hastalığına neden olduğunu öğrenmiştiniz.

*** Çoğunlukla deniz diplerinde yaşayan kahverengi ve kırmızı alglerden; brom, potasyum, iyot gibi mineraller elde edilmektedir.

*** Bazı protista türlerinden suni ipeğe benzeyen ip yapılır.

*** Besin olarak değerlendirilir.

Advertisement

*** İlaç sanayiinde ve tıpta kullanılır.

*** Gübre sanayiinde kullanılır.

*** Kırmızı yosunların hücre duvarında bulunan agar, dondurma gibi gıda maddelerinin yoğunlaştırılmasında ve bakterilerin üreme ortamlarının hazırlanmasında kullanılır.

*** Özellikle kahverengi algler; boya, tekstil ve gıda gibi bir çok endüstride kullanılmaktadır.

*** Diatomalar, diş macunu yapımında ve izolasyon malzemesi yapımında kullanılır. Diatomların çeperlerinde bulunan silis maddesinden dolayı diatom toprakları; cam, ateşe dayanıklı tuğla ve elektrot çubuklarının yapımında kullanılır.

*** Yeşil algler çeperlerinde selüloz olmasından dolayı kaliteli kağıt yapımında kullanılır. Bazı yeşil alg türleri (deniz marulu), insanlar tarafından besin olarak değerlendirilmektedir.

Advertisement
PROTİSTA ALEMİN OLUŞTURAN CANLI GRUPLARININ KARŞILAŞTIRILMASI
GRUPLARMORFOLOJİHAREKETFOTOSENTETİK PİGMENTLERDİĞER BAZI ÖZELLİKLERİ
Kök ayaklılarTek hücreli, belli bir vücut şekli bulunmaz.Yalancı ayaklarla hareket ederler.BulunmazKist oluşumu, eşeysiz çoğalma, kontraktil kofulla boşaltım gorulur.
SillilerTek hücreliSiller ile hareket eder.BulunmazBüyük ve küçük çekirdek, konjugasyon (döllenme, mayoz) eşeysiz çoğalma, kontraktil kofulla boşaltım gorulur.
SporlularTek hücreliHareketsizdir.BulunmazÇoğu parazit yaşar ve dirençli sporları oluşur. Eşeysiz ve eşeyli üreme görülür.
ÖglenaTek hücreliKamçı bulunur.Klorofil a, klorofil b, karotenoidVücudu çevreleyen esnek yapıda bir örtü bulunur.
AlglerTek hücreli, koloni, çok hücreli formları bulunur.Çoğu hayatların belirli bir, döneminde kamçılı, bir kısmı ise hareketsizdir.Klorofil a, klorofil b, karotenoidEkonomik öneme sahiptirler. Su ekosisteminin üreticileridir. Çok çeşitli üreme biçimleri gorulur.
Cıvık mantarlarHücreleri çok çekirdeklidir.Akışkan bir sitoplazma; amipsi hareket görülür.BulunmazSpor keselerinde oluşan sporlar ile ürer.


Leave A Reply