Pul Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Pul koleksiyonu yapmak için gereken malzemeler nelerdir? Pul koleksiyonu yaparken nelere dikkat edilir, nasıl yapılır, hakkında bilgi.

Pul Koleksiyonu Nasıl Yapılır?

Koleksiyon yapmak için topladığınız pulları, karmakarışık bir halde, zarfların İçinde saklamayınız. Sonra pulların bazıları kıvrılıp sıcak ve rutubetten birbirine yapışabilir. Koleksiyondaki pullar tarih sırasıyla ve tertipli bir şekilde koleksiyon defterine yerleştirilmelidir. Bu defterlerin en güzelleri klasörler ve albümlerdir. Klasörlerde, pullar saydam kâğıtların arasına yerleştirilirler. Albümlerde, pulların yerleri çizilerek gösterilmiştir. Pullar bu yerlere özel kâğıt parçalarıyla yapıştırılır.

Pullarınızı tarih sırasına göre dizmek ve eski pulların değerlerini Öğrenmek için bir pul kataloğunuz olmalıdır. Pul kataloğunda her pulun resmi ile beraber bir numarası bulunur. Pul defterine yapıştıracağınız pulların altına bu numarayı yazarsınız. Katalogda aynı zamanda bütün pulların damgalı ve damgasız değerleri yazılmıştır, çıkış tarihleri gösterilmiş ve her seri hakkında bilgiler verilmiştir. Katalogda, sizde olmayan pulların resimlerini de görür ve tanırsınız.

Pullarınızı albümlere veya pul defterine yapıştırmak için bir takım özel kâğıtlar kullanıldığını söylemiştik. Bu kâğıtlara «Şarniyer» denir. Bir tarafları zamklanmış ve üst kısımları kıvrılmıştır. Pulları yapıştırmak için kıvrık kısım hafifçe ıslatılarak pulun üst kısmına yapıştırılır. Böylece istediğiniz zaman pulunuzu albümden söküp çıkarabilirsiniz. Koleksiyona koyacağınız pulların temiz ve lekesiz olması lazımdır. Pullarınızı en fazla kirleten şey de ellerinizdir. Bu yüzden koleksiyoncular hiç bir zaman pullarını elleri ile tutmazlar. «Pul maşası» denen özel bir maşa kullanırlar. Bu maşa tıpkı cımbız gibidir. Yalnız pulları zedelememek için ucu düzdür ve sert değildir.

Bu saydıklarımıza bir de büyüteç eklerseniz. bir koleksiyoncuya lazım olan bütün malzeme tamam demektir.

Advertisement

Leave A Reply