Pyotr Wrangel Kimdir? Rus Sürgününün Önemli Liderlerinden Rus Generalin Hayatı

0
Advertisement

Pyotr Nikolayevich Wrangel kimdir? Asi monarşi yanlısı Rus General Pyotr Nikolayevich Wrangel biyografisi, yaşam öyküsü ve askeri kariyeri hakkında bilgiler.

Pyotr Nikolayevich Wrangel

Pyotr Nikolayevich Wrangel (Kaynak : wikipedia.org)

Pyotr Nikolaevich Wrangel ( Rusça : Пётр Николаевич Врангель ; Almanca : Peter von Wrangel ; Novo-Aleksandrovsk (şimdi Zarasai), Kaunas Eyaleti , 27 Ağustos 1878 – Brüksel , 25 Nisan 1928 ) bir Rus asilzadesi ve generaldir. Wrangel, 1919’da Kafkas Ordusu’nun komutanı, Ukrayna’daki Beyaz Hareket’in başkanı Rus İç Savaşı’nın son döneminde, Güney Rusya Silahlı Kuvvetleri Valisi ve Başkomutanı ( 11 Nisan 1920 ) ve Güney Rusya Valisi ve Rus Ordusu Başkomutanı olarak ( 19 Ağustos 1920 ) görevler almıştır. Rus sürgününün en önemli liderlerinden biriydi.

Hayatı

Aristokratik Baltık Alman Wrangel ailesinin soyundan gelen Piotr Wrangel, 1901 yılında Saint Petersburg Maden Mühendisliği Enstitüsü’nden mezun oldu. İmparatorluk Muhafızlarının süvari tugayında gönüllü oldu ve 1902’de yedekte atanarak subay oldu. Görevinden istifa etti ve Genel Vali hizmetinde çeşitli görevler üstlendiği Irkutsk’a taşındı.

Rus-Japon Savaşı’nın patlak vermesiyle yeniden askere alındı ​​ve 2. Baykal Kazak Alayı’na atandı. Aralık 1904’te teğmenliğe terfi etti. Savaşın sonunda 55. Fin Ejderhaları Alayı’na transfer edildi. 1910’da İmparatorluk Genelkurmay Akademisi’nden mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir süvari birliğine komuta etti. 1917 Şubat Devrimi’ne karşı çıktı ve Kornilov’un darbe girişiminden tutuklanmasının ardından görevinden istifa ederek Kırım’a gitti. Rus İç Savaşı’nın başlangıcında, güney Rusya’daki Bolşevik karşıtı güçlere katıldı. Önce bir süvari tümeni, sonra da tüm Kafkas Ordusu’nu komuta etti. 1919 yazında güney ordusu , doğuda Kolçak , Baltık’ta Yudenich ve kuzeyde Miller birimleriyle koordineli olarak büyük bir taarruz gerçekleştirdi. Wrangel, esas olarak Tsaritsyn’in fethi olan önemli zaferler kazandı. Adil ve yetkin bir yönetici olarak ün kazandı ve bazı meslektaşlarının aksine birliklerinin sivil nüfusu yağmalamasına veya öfkelenmesine izin vermedi.

1920 başlarında General Denikin’e komplo kurmakla suçlandı ve Beyaz Ordu Genelkurmayı tarafından istifaya zorlandı. Birkaç ay sonra, Nisan 1920’de, Beyaz Ordu Genelkurmayı tarafından Ukrayna’da yeni bir taarruza liderlik etmesi için yeniden göreve çağrıldı. Wrangel’in yeni ordusu 35.000’di, bu da güçlerin bölgedeki Kara Ordu’nunkilerle dengelendiği, ancak karşısındaki güçlerin sahip olduğu köylü desteğinden yoksun olduğu anlamına geliyordu.

Öncesinde tifüs salgınından mustarip olan Mahnovist Kara Ordu’yu bozguna uğrattı ve Ekaterinoslav şehrini fethederek Bolşevikleri püskürttü, ancak birlikleri Mahnovist gerillaları yenemedi. Köylüler arasında anarko-devrimci teorilerin çıkmazı, Ukrayna’nın Batılı ülkeler tarafından desteklenen Beyaz Hareket’in kontrolü altında bağımsız hale gelmesi muhtemeldir. Wrangel, İç Savaş sırasında Kırım’ı Rusya’nın en müreffeh bölgesi haline getiren bir dizi reform başlattı. Don Kazakları ve Kafkasya’nın Bolşevik karşıtı cumhuriyetleriyle ilişkiler kurdu.

Advertisement

Makhno’nun Kara Ordusu yavaş yavaş toprakları geri almaya başladı. Kızıl Ordu ile ittifakı ve Bolşeviklerin Polonya ile yaptığı ateşkes, Wrangel’in sonunu getirdi. Çok üstün güçlerle karşı karşıya kalarak ordusunun neredeyse yarısını kaybetti ve Kırım yarımadasına çekilmek zorunda kaldı. Oradan, 8-16 Kasım 1920 tarihleri ​​arasında 150.000 takipçinin İstanbul’a tahliyesini organize etti. Türkiye’den Tunus’a, oradan da Sırbistan’a gittiler.

Wrangel, sürgündeki Beyaz Hareket’in lideriydi ve sürgündeki tüm Beyaz Rus güçlerinin birliğini korumak için bir örgüt olan ROVS -Rus Askeri Birliği’ni (РОВС – Русский Обще-Воинский Союз ) kurdu. 1928’de 49 yaşında Brüksel’de öldü. Ailesi yıllarca, şüpheli bir Sovyet eylemcisi olan uşak kardeşi tarafından zehirlendiğini iddia etti. Anıları aynı yıl Causa Blanca ( Белое дело ) dergisinde ve Berlin’de yayınlandı. Belgrad’da toprağa verildi.

Destekçileri, karargahının bulunduğu ve ölümü sırasında Sürgündeki Rus Ortodoks Kilisesi’nin Kutsal Sinodunun bulunduğu Sırp kasabası Sremski Karlovci’de onuruna bir anıt diktiler.

Görünüş Özellikleri

Beyaz liderlerin en zeki ve yeteneklisi olarak kabul edilen Wrangel, iki metre boyunda ve son derece zayıftı. Rusya’nın “Bolşeviklerin tiranlığından” ve diğer “anarşik” güçlerden kurtuluşunu , adil ve dürüst bir hükümetin kurulmasını, monarşinin restorasyonunu korumayı vurgulayan belirli bir siyasi ideoloji öneren tek beyaz liderdi.


Leave A Reply