Rainer Maria Rilke Kimdir? Alman Lirik Şairin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Rainer Maria Rilke Kimdir? Alman lirik şairi olan Rainer Maria Rilke hayatı, biyografisi, şiirleri, eserleri ile ilgili bilgi.

Rainer Maria Rilke

Kaynak: wikipedia.org

Rainer Maria Rilke; Alman şair ve yazardır (Prag 1875 – İsviçre / Montreux / Val Mont 1926). Özel öğrenimle kendini yetiştirmeye uğraşarak şiirsel yeteneğinin ilk ürününü yayımlattı: Leben und Lieder (Yaşam ve Şarkılar). Alman kadın yazarı Andreas-Salome Lou (1861-1937) ile tanıştı, sevişti. Birlikte uzun uzun geziler yaptılar (Berlin, 1897; Floransa, 1898; Rusya, 1899; ikinci kez Rusya, 1900), önemli kişilerle ilişki içinde oldular. Bu yılların ürünü Das Buch der Bilder (Görüntüler Kitabı) 1902, Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke (Sancaktar Ch.R.’nin Aşk ve Ölümünün Öyküsü) 1899 oldu. İkinci Rusya gezisi sırasında ruhsal bir bunalıma girdi, sevdiği kadını yitirdi. Arada ünlü heykelci Rodin’in öğrencisi Clara Westhoff ile kısa evliliği gönül kırıklığıyla sonuçlandı (1901-1902).

Paris’te Rodin’in sekreterliğini yaptı (1905-1906).Bu dönemin ürünleri Auguste Rodin adlı kitabıyla (1906), en ünlü şiirsel-özyaşamsal roman anlatısı: Die Aufzeichnungen des Malte Laurids Brigge Malte Laurids Brigge’nin Notları) Ardından Avrupa’da gezilere çıktı. Yaşamının ikinci büyük aşk ilişkisi (Kontes Marie von Thum und Taxis) Trieste yakınlarındaki Duino Şatosu’nda ona mutluluk yılları verdi (1911-1912): Das Marienleben (Meryem’in Yaşamı) 1913, Die Sonette an Orpheus (Orpheus Soneleri) 1923, Duiniser Elegien (Duino Ağıtları) 1923, ilk kez bu eserlerdeki şiirler, ölüm korkusuna üstün gelen bir yaşama neşesinin anlatımıdır ve sağlığı gösterir. 1921’de yerleştiği İsviçre’nin Wallis kantonunda yalnızlık içinde öldü. İlk gençliğinden başlayarak içini ezen ölüm korkusuyla yaşayan Rilke, hasta bedeninin ve ruhunun bütün ürünlerini şiirle ya da şiirsel düzyazıyla dile getirmenin ustalığını temsil eder. Sanatçılık gücü, eserini her zaman aranır, okunur, etki sağlar bir kimliğe sokmuştur.


Kaynak – 2

Rainer-Maria Rilke (1875 – 1926), Ünlü bir Alman şairidir. Çağımızda, etkisi sınır dışına çıkmış, dünyayı sarmış Alman şairlerinin en kuvvetlisidir. Prag’da doğdu. Önce askeri okullarda, ticaret okulunda öğrenim gördükten sonra Prag Üniversitesi’ne girdi. Münih ve Berlin üniversitelerinde öğrenimini tamamladı.

1899’da İtalya ‘ya, 1900’de Rusya’ya gitti. 1902’de Paris’e geçti, ünlü Fransız heykelcisi Rodin’in sekreteri oldu. Orada Fransız edebiyatını yakından tanıdı. Daha sonra Avusturya, İtalya, Cezayir, Mısır, Tunus, İspanya gibi çeşitli ülkeleri gezip dolaştı. Buralardaki sanat çevrelerini kendine hayran bıraktı.

Rilke melankoliye kaçacak kadar aşırı derecede içli bir şairdi. 1902’de yayınladığı «Das Buch der Bilder» (Hayaller Kitabı), 1905’te yayınladığı «Das Studenbuch» (İncelemeler Kitabı) onun hayal gücünü gösteren eserlerdi. 1907-1908 yıllarında basılan «Neue Gedichte» (Yeni Şiirler)de, Rodin’in sanat metodu ve etkisi görülür. Bu iki ciltlik eserde Rilke de dış alemi ele alarak iç dünyasının değişmez gerçeklerini göstermek istemiştir. Rilke’nin tiyatro eserleri de vardır. Bunların da en önemlisi «Malte Laurids Brîgge’nin Hâtıra Defteri »dir (1910).

Advertisement

Rilke, 1919’da İsviçre’ye gitti, bir daha Almanya’ya dönmedi. Hayatının son yıllarını hayran olduğu İsviçre’de bir sanatoryumda geçirdi.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply