Ramipril İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ramipril ne için kullanılır, ne işe yarar? Ramipril İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ramipril İlaç neyi tedavi eder?

Ramipril

Ramipril

Kullanımı

Ramipril, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Ramipril ayrıca bir kalp krizinden sonra hayatta kalmayı iyileştirmek için kullanılır. Kalp krizi ve felçleri önlemeye yardımcı olmak için yüksek riskli hastalarda (kalp hastalığı / şeker hastalığı olan hastalar gibi) da kullanılabilir. Bu ilaç, yakın zamanda kalp krizi geçiren hastalarda kalp yetmezliğini tedavi etmek için de kullanılabilir. Ramipril bir ACE inhibitörüdür ve kanın daha kolay akabilmesi için kan damarlarını gevşeterek çalışır.

Ramipril nasıl kullanılır?

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde, genellikle günde bir veya iki kez, yemekle birlikte veya yemeksiz ağızdan alın.

Kapsül halindeki ramipril alıyorsanız, tamamen yutunuz. Kapsülü yutmakta zorluk çekiyorsanız, kapsül açılabilir ve içeriği soğuk elma püresine (yaklaşık 4 ons) serpilebilir veya yarım bardak su veya elma suyuna (4 ons / 120 mililitre) karıştırılabilir. Tüm karışımı yutun veya için.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

Yan etki riskinizi azaltmak için, doktorunuz sizi bu ilacı düşük dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, onu her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam edin. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan kendini hasta hissetmez.

Yüksek tansiyon tedavisi için, bu ilaçtan tam olarak yararlanmanız birkaç hafta sürebilir. Doktorunuza, durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin (kan basıncı değerlerinin yüksek kalması veya artması gibi).

Yan etkiler

Vücudunuz ilaca alıştıkça baş dönmesi veya yorgunluk meydana gelebilir. Kuru öksürük de meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: bayılma, yüksek potasyum kan seviyesinin semptomları (kas zayıflığı, yavaş / düzensiz kalp atışı gibi).

Advertisement

Ramipril, böbrek sorunlarını önlemek veya böbrek sorunları olan kişileri tedavi etmek için kullanılabilse de, nadiren ciddi böbrek sorunlarına neden olabilir veya onları daha da kötüleştirebilir. Ramipril alırken doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu kontrol edecektir. İdrar miktarında değişiklik gibi herhangi bir böbrek probleminiz varsa derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin: sararmış gözler / cilt, koyu renkli idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, kalıcı bulantı / kusma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Ramipril kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer ACE inhibitörlerine (benazepril gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de yüz / dudaklarda / dilde / boğazda şişme (anjiyoödem), kandaki yüksek potasyum seviyesi, kan filtreleme prosedürleri (LDL aferez, diyaliz gibi) dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın. Baş dönmesi riskini azaltmak için, oturma veya yatma pozisyonundan kalkarken yavaşça kalkın.

Çok fazla terleme, ishal veya kusma vücutta çok fazla su kaybına (dehidrasyon) neden olabilir ve baş dönmesi riskinizi artırabilir. Uzamış ishal veya kusmayı doktorunuza bildirin. Doktorunuz sizi aksini söylemedikçe, dehidrasyonu önlemek için yeterince sıvı içtiğinizden emin olun.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Bu ürün potasyum seviyenizi artırabilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Daha yaşlı yetişkinler, baş dönmesi ve potasyum seviyesindeki artışlar dahil olmak üzere bu ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın. Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, bağışıklık sistemini zayıflatan / enfeksiyon riskini artıran bazı ilaçlar (everolimus, sirolimus gibi), lityum, kandaki potasyum düzeyini artırabilen ilaçlar (ARB’ler gibi) losartan / valsartan dahil, drospirenon içeren doğum kontrol hapları), sakubitril, telmisartan.

Bazı ürünlerde kan basıncınızı yükseltebilecek veya kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek maddeler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk ürünler, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproksen gibi NSAID’ler).

Arı / yaban arısı sokması alerjisi (duyarsızlaştırma) için enjeksiyon yapıyorsanız ve ayrıca ramipril kullanıyorsanız çok ciddi bir reaksiyon meydana gelebilir. Tüm doktorlarınızın hangi ilaçları kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply