Raynaud Fenomeni Nedir? Hastalığın Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Raynaud Fenomeni nedir, nedenleri nelerdir? Raynaud Hastalığının belirtileri, teşhis ve tedavisi nasıldır, hakkında bilgi.

Raynaud fenomeni, parmaklarınıza, ayak parmaklarınıza, kulaklarınıza veya burnunuza kan akışının kısıtlandığı veya kesintiye uğradığı bir durumdur. Bu, ellerinizdeki veya ayaklarınızdaki kan damarları daraldığında ortaya çıkar. Daralma olaylarına vazospazm denir.

Raynaud Fenomeni

Raynaud’un fenomeni, altta yatan tıbbi koşullara eşlik edebilir. Artrit, donma veya otoimmün hastalık gibi diğer durumlar tarafından tetiklenen vazospazmlara ikincil Raynaud’lar denir.

Raynaud’un fenomeni kendi başına da ortaya çıkabilir. Raynaud deneyimini yaşayan ancak başka şekilde sağlıklı olan kişilerin birincil Raynaud’lara sahip oldukları söylenir.

Soğuk hava ve duygusal stres, Raynaud fenomeni olaylarını tetikleyebilir.

Advertisement

Raynaud’un fenomen belirtileri

Raynaud fenomeninin en yaygın belirtisi parmaklarınızda, ayak parmaklarınızda, kulaklarınızda veya burnunuzda renk değişikliğidir. Ekstremitelerinize kan taşıyan kan damarları tıkandığında, etkilenen bölgeler bembeyaz olur ve buz gibi hissedilir.

Etkilenen bölgelerde his kaybedersiniz. Cildiniz de mavi bir renk alabilir.

Birincil Raynaud hastaları genellikle etkilenen bölgede vücut sıcaklığında bir düşüş hissederler, ancak ağrı çok azdır. İkincil Raynaud’lara sahip olanlar genellikle el veya ayak parmaklarında şiddetli ağrı, uyuşma ve karıncalanma yaşarlar. Birkaç dakika veya birkaç saate kadar sürebilir.

Vazospazm bittiğinde ve sıcak bir ortama girdiğinizde, parmaklarınız ve ayak parmaklarınız zonklayabilir ve parlak kırmızı görünebilir. Yeniden ısınma süreci, dolaşımınız iyileştikten sonra başlar. El ve ayak parmaklarınız dolaşım yeniden sağlandıktan sonra 15 dakika veya daha fazla süre ısınmayabilir.

Birincil Raynaud’unuz varsa, vücudunuzun her iki yanındaki aynı el veya ayak parmaklarının aynı anda etkilendiğini görebilirsiniz. İkincil Raynaud’unuz varsa, vücudunuzun bir veya iki tarafında semptomlarınız olabilir.

Aynı kişide bile iki vazospazm vakası tam olarak aynı değildir.

Advertisement

Nedenler

Doktorlar Raynaud’un nedenini tam olarak anlamıyor. İkincil Raynaud’lar genellikle aşağıdakiler gibi kan damarlarınızı veya bağ dokunuzu etkileyen tıbbi durumlar veya yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ilgilidir:

 • sigara içmek
 • beta blokerler ve amfetaminler gibi arterlerinizi daraltan ilaçların ve ilaçların kullanımı
 • artrit
 • atardamarlarınızın sertleşmesi olan ateroskleroz
 • Lupus, skleroderma, romatoid artrit veya Sjogren sendromu gibi otoimmün durumlar

Raynaud semptomlarının ortak tetikleyicileri şunları içerir:

 • soğuk hava
 • duygusal stres
 • titreşim yayan el aletleriyle çalışmak

Örneğin, kırıcı kullanan inşaat işçilerinin vazospazm riski artabilir. Ancak, durumu olan herkes aynı tetikleyicilere sahip olmayacaktır. Vücudunuza dikkat etmek ve tetikleyicilerinizin ne olduğunu öğrenmek önemlidir.

Risk faktörleri

Kadınların Raynaud fenomenini geliştirme olasılığı erkeklerden daha yüksektir.30 yaşın altındaki genç yetişkinler, durumun birincil formunu geliştirme riski daha yüksektir. İkincil Raynaud’ların başlangıcı, 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki yetişkinlerde daha yaygındır.

Daha soğuk coğrafi bölgelerde yaşayanların, daha sıcak iklimlerde yaşayanlara göre Raynaud fenomeninden etkilenme olasılığı daha yüksektir.

Raynaud Fenomeni

Teşhis

Doktorunuz bir fizik muayene yapacak, tıbbi geçmişinizi alacak ve Raynaud’un fenomenini teşhis etmek için kanınızı alacaktır.

Size semptomlarınızı soracaklar ve birincil veya ikincil Raynaud’unuz olup olmadığını belirlemek için tırnaklarınızın yakınındaki tırnak kıvrımlarının mikroskobik incelemesi olan bir kapilleroskopi yapabilirler.

İkincil Raynaud hastaları genellikle tırnak kıvrımlarının yakınında genişlemiş veya deforme olmuş kan damarlarına sahiptir. Bu, bir vazospazm meydana gelmediğinde kılcal damarlarınızın genellikle normal göründüğü birincil Reynaud’un tersidir.

Kan testleri, antinükleer antikorlar (ANA) için pozitif test edip etmediğinizi ortaya çıkarabilir. ANA’ların varlığı, otoimmün veya bağ dokusu bozuklukları yaşama olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelebilir. Bu koşullar sizi ikincil Raynaud’lar için risk altına sokar.

Tedavi

Yaşam tarzı değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri, Raynaud fenomeni için tedavi sürecinin büyük bir parçasıdır. Kan damarlarınızın daralmasına neden olan maddelerden kaçınmak, tedavinin ilk basamağıdır. Bu, kafein ve nikotin ürünlerinden kaçınmayı içerir.

Advertisement

Sıcak kalmak ve egzersiz yapmak da bazı saldırıların şiddetini önleyebilir veya azaltabilir. Egzersiz, dolaşımı teşvik etmek ve stresi yönetmek için özellikle iyidir.

İlaç tedavisi

Sık, uzun süreli veya yoğun vazospazm ataklarınız varsa doktorunuz ilaç yazabilir. Kan damarlarınızın gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olan ilaçlar şunları içerir:

 • antidepresanlar
 • antihipertansiyon ilaçları
 • erektil disfonksiyon ilaçları

Bazı ilaçlar da kan damarlarını daralttığı için durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Örnekler şunları içerir:

 • beta blokerler
 • östrojen bazlı ilaçlar
 • migren ilaçları
 • Doğum kontrol hapları
 • psödoefedrin bazlı ilaçlar
Vazospazmların

Vazospazm yaşıyorsanız, kendinizi sıcak tutmanız önemlidir. Bir atakla başa çıkmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Ellerinizi veya ayaklarınızı çorap veya eldiven ile örtün.
 • Soğuktan ve rüzgardan kaçının ve tüm vücudunuzu yeniden ısıtın.
 • Ellerinizi veya ayaklarınızı ılık (sıcak değil) su altında çalıştırın.
 • Ekstremitelerinize masaj yapın.

Sakin kalmak, atakların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca rahat ve stressiz kalmaya çalışın. Kendinizi stresli durumlardan fiziksel olarak uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Nefesinize yoğunlaşmak da sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Görünüm

Raynaud fenomenine sahipseniz, bakış açınız genel sağlığınıza bağlıdır. Uzun vadede, ikincil Raynaud’un kaygıları birincil biçimden daha büyüktür. İkincil Raynaud hastalarının enfeksiyon, cilt ülseri ve kangrene yakalanma olasılığı daha yüksektir.


Leave A Reply