Refleks Nasıl Gerçekleşir?

3

Refleks nedir? Refleks hareketi nasıl gerçekleşir? Refleks yayı nasıl çalışır? Refleks hareketlerimizi ne yönetir?

Advertisement

Refleks, vücudun bir uyartı etkisi ile ani olarak yaptığı istemsiz hareketlerdir. Refleks hareketlerini omurilik yönetir. Ancak, göz kapaklarının kapanması, göze çarpan bir toz tanesi yüzünden hemen göz yaşı boşanması gibi refleks hareketleri ön beyin tarafından yönetilir. Refleks hareketinin oluşma mekanizmasını, 20. yüzyıl başlarında İngiliz Sherrington açıklamıştır.

Refleks hareketi, “refleks yayı” olarak bilinen iki sinir tarafından gerçekleştirilir . Bunlardan biri, duyu organlarından başlayıp omuriliğe kadar uzanan duyu siniri, öteki ise omurilikten efektör organa (kas, bez v.s.) uzanan efektör siniri (motor siniri = hareket siniri)dir. İki sinir , omurilikte sinaps yapar. Bazı refleks yaylarında ise, omurilikte duyu siniri ile motor siniri arasında bağlayıcı sinirler yer alır.

Uyartı, duyu organınca alınır. Duyu sinirleri ile omuriliğe getirilir. Omurilikteki sinaps aracılığı ile hareket sinirine geçer. Hareket siniriyle de efektör organa götürülür. Organ, impulsun etkisiyle refleks hareketi yapar. Omuriliğin beyinle bağlantısı kesilse bile refleks yine yapılabilir.

Refleksi yapan kişi, uyarıldığını anlar. Çünkü, duyu impulsları bazı duyu sinirleri aracılığı ile omurilikten geçerek beyne ulaşır. Ancak bu sırada, refleks yapılmış, belki de bitmiştir.

Advertisement


3 yorum

Leave A Reply