Reflüye Ne İyi Gelir? Reflü Nasıl Bir Hastalıktır ve Tetikleyen Nedenler?

1
Advertisement

Reflü nedir? Reflüyü tetikleyen nedenler ve durumlar nelerdir? Reflü hastalığına ne iyi gelir? Reflü hastalığı hakkında genel bilgiler.

Reflü

Reflü nedir?

En sık rastlanan ve özellikle yaşadığımız ülkede de bir çok bireyde kronikleşen hastalıklardan biri olan reflü, bir mide hastalığıdır. Midenin içerisinde bulunan asidin normal şartlardan daha fazla üretilmesinden sonra reflü ortaya çıkmaktadır. Bu asidin artması yenilen yiyecek ve içeceklerin türüne bağlıdır. Mide asidini arttıran yağlı, asitli ve kafeinli yiyecek ve içecekler çok fazla tüketildiğinde midenin içerisindeki asit artar ve hatta bu zararlı gıdaların sıklıkla tüketilmesi mideyle yemek borusu arasındaki kapakçığın işlevlerini yerine getirmesini sağlayan “özofagus” isimli kasın işlevselliğini azaltarak bu asidin mide dışına çıkmasına sebep olur. Bu tip durumlar ciddi rahatsızlıklara ve hatta yemek borusunda zaman geçtikçe kanser tehlikesine dahi yol açabilmektedir. Reflü hastalığı çeken bir insanın günlük hayatında konuşması, rahat pozisyonlarda oturması, rahat yemek yemesi ya da uyuması çok da mümkün olmamaktır. Hem yanma hem de ağrı birleştikçe sağlık açısından zor anlar geçirilebilmektedir.

Reflüyü tetikleyen nedenler

Yağlı gıdalar : Midenin en zor sindirebildiği gıdalar yağlı gıdalardır. Mide, vücuda giren yağlı besinleri sindirebilmek için daha fazla mide asidi üretir. Bu durum da zaten yorucu bir maratonda olan midenin bir de reflüyle uğraşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca kızartma yöntemiyle pişirilmiş her türlü gıdadan, atıştırmalıktan ve konserve yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir.

Baharatlar : Yediğiniz yemeklere katılan her türlü baharat, midemizdeki asidin artmasına ve rahatsızlık geçirmemize sebep olabilir.

Acı yiyecekler : Yiyeceğimiz tüm acı aromalı yiyecekler, baharatlar sayesinde acı olmasını sağladığımız yiyecekler midede reflü histerilerini tetiklemektedir.

Advertisement

Soğan ve sarımsak : Soğan ve sarımsak gibi bitkiler her hastada olmasa da bazı reflü hastalarında reflünün başlamasını tetiklemektedir. Çünkü bu iki gıdanın içeriği midede reflüye bağlı mide ekşimelerine yol açabilmektedir.

Domates : Domates, her ne kadar diğer sağlık koşulları için çok yarar sağlayan bir besin çeşidi olsa da içerisinde bulunan yüksek asit miktarı sayesinde midedeyken reflünün başlamasına neden olabilir. Bu yüzden reflü hastalığı bulunanların domates, ketçap, salça ve domatesten üretilen her türlü ürünü tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir.

Nane : Nanenin reflü için yarattığı en büyük zarar, mideyle yemek borusu arasındaki kasın gevşeyerek asidin yanlış yerlere gitmesine neden olmasıdır. Yemek borusuna geçen asit, burada ağrı yapıcı ve yanma hissedilen durumlara yol açabilir. Mümkün mertebe nane içeren sakız, yiyecek, çay, şeker ya da nanenin direkt olarak kendisi tüketilmemelidir.

Başlıca saydığımız bu ürünlerin haricinde mısır cipsi, patates cipsi, çikolata, dondurma, kızartma olarak pişirilmiş her türlü gıda, yağlı et ve kıyma, tüm gazlı içecekler, çay, süt, muzlu süt, portakal suyu, limon suyu, kızılcık suyu, portakal, greyfurt, limon, domates suyu, domates, şarap, likör, bira ve tüm pastane ürünler de reflü ataklarını tetikleyecek yiyeceklerdir.

Reflü

Reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Lif içeren gıdalar : Bir bireyin lif içeren gıdalarla beslenmesi, midesindeki mide salgısının ve asidinin çoğalmasını engelleyerek mide ortamını sakinleştirir. En kolay lif elde edilebilecek gıdalar muz, armut, çilek, elma, kavun, şeftali gibi meyveler, lif içeren sebzeler, yulaf ezmesi, esmer pirinç, bazı makarnalar ve tam tahıllı olarak adlandırılan gıdalardır.

Advertisement

Sebzeler : Domates haricindeki tüm sebzeler reflü hastalarının tüketebilmesi için uygundur. Lahana, brokoli gibi içerisinde bol miktarda omega-3 bulunan sebzelerin tüketilmesi, reflü hastalarının midelerinde bu omega-3 içeriklerinin asitlenmeye ve salgının fazlalaşmasına engel olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu sebzelerin tüketilirken herhangi bir yağla pişirilme işlemine maruz bırakılmamasıdır. Mümkün olduğunca salata şeklinde ya da diğer ana yemeklerin yanında garnitür şeklinde tüketilmelidir.

Reflüye iyi gelecek diğer gıdaları kısa bir liste halinde sıralamamız gerekirse; patatesi fırınlayarak ya da haşlayarak yemek, havuç ve fasulyeyi fırınlayarak ya da haşlayarak yemek, yağsız kıyma ya da yağsız tavuk eti yemek, fırında ya da buğulama şeklinde balık yemek, beyaz peynir, krem peynir, soya peyniri, kepekli ekmek, ekmek, mısır ekmeği, beyaz pirinç ve yumurta akı da yemek reflü hastalığımıza iyi gelecek yiyeceklerdir.


1 Yorum

Leave A Reply