Regaib Kandili Nedir? Niçin Kutlanır? Regaip Kandili Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Regaib kandili ne demektir? Regaib kandili ne zaman ve neden kutlanır? Regaib kandilinin önemi ile ilgili bilgi.

Regaib Kandili Sözleri

Arabi ayların yedincisi olan Recep ayının kendisi ile onu izleyen Şaban ve Ramazan aylarına Türkler arasında “Üç aylar“‘adı verilerek saygı gösterilir. RECEP ayının ilk Perşembe günü akşamını cuma gecesine bağlayan geceye, “Leyle-i Regaib = Regaib Gecesi” denilir. Regaib, “regibe“nin çoğuludur. Anlamı da: “rağbet olunan şey” demek olur.

Bu gecede Allahü teâlâ’nın lütf ü kerem ve ihsanının pek çok olduğu inancı ile, bu adın verilmiş bulunduğu ilgili eserlerde belirtilmiştir. Sebebi de şudur: Hz. Muhammed (S.A.S.) ‘in babaları Abdullah ile anneleri Amine Hatun’un o gece vuku bulan zifafta (gerdeğe girmede) ana rahmine düştüğüne inanılmaktadır. İşte bu inanış Recep ayının ilk perşembesini cuma ile birleştiren geceye kutsallık kazandırmış ve bu gece kandillerimiz arasında, kendine özgü, önemli bir yer almıştır.

Bu mübarek gecede duaların kabul olunacağı inancıyla dua ve istiğfarda bulunmak, kaza ve nafile namazlarını kılmak bir çok İslam alimi tarafından tavsiye edilmektedir.

Regaib gecesi vesilesiyle, Miraç Gecesi için olduğu gibi -fakat ondan az alarak- manzumeler de yazılmıştır. Bunlara “Regaibiyye” denilmiştir. XVIII. yüzyılda tekkelerde, Regaib geceleri için de mükellef törenler düzenlenmiştir. Uşşaki Tarikatı şeyhlerinden Abdullah Salahi’nin Regaibiyye’si oldukça şöhret kazanmıştır. Bu gibi şiirler bestelenmiş ve Regaib gecelerinde özellikle okunmuşlardır. Yine Regaib gecelerinde de, minarelerimiz, kandillerle, mahyalarla süslenmektedir. Şimdi bu mahvalar elektriklerin parlak nurlarıyla gözleri kamaştırmaktadır. Dolayısıyla bugünlere özgü olmak üzere kandil simitlerini, ailece kutlamaları, telefonlarla dostları hatırlayıp tebrikler sunmaları da burada belirtmek yerinde olur. Bunlara şekerlemeler hazırlayıp ikramı da ekleyebiliriz. Bütün bu gibi geleneklerin sadece dini almakla kalmadığına, bunların milli bir karakter de almış bulunduklarına da işaret olunmalıdır.

Advertisement

Regaib gecesi de, diğer kandil geceleri gibi, Allah’ın izni, ile, duaların kabul edileceği gecelerdendir.

Resimli Regaip Kandili Mesajları

Kısaca Regaip Kandili

Regaip Kandili müslümanlıkta kutsal kabul edilen günlerden biridir. Arabi aylardan recebin ilk cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) Regaip Kandili’dir.

İslam inancına göre Hz. Amine Hz. Muhammed’e o gece gebe kalmıştır. Yani Peygamber Efendimizin ana rahmine düştüğü gece olarak kabul edilmektedir.

Regaip Kandili, İslam dininde yılın ikinci kandilidir. Birinci kandil olan Mevlüt Kandili’nden sonra gelir. Regaip Kandili’nden sonra Miraç ve Berat Kandilleri vardır.

Regaip Gecesi’nde bütün öteki kandillerde olduğu gibi minareler kandillerle donatılır.

Advertisement


Yorum yapılmamış

  1. Regaib gecesinde zifafa girmemislerdir regaip gececisinde peygamber efendimizin ana rahminde oldugu anlaailmistir.

Leave A Reply