Renkler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Renkler nelerdir? Renklerin özellikleri, nasıl oluşur, hakkında bilgi.

renkRenkler; Yaşadığımız dünya renklerle doludur. Bir gökkuşağının renklerinin gökyüzünde bir yay gibi şekillenmesi çok güzel bir görüntüdür. Televizyondaki görüntüler renklidir. Hatta güneşten veya bir elektrik ampulünden gelen ışık bile renk karışımlarıyla, gökkuşağındaki renklerin karışımıyla doludur. Peki, tüm bu renkleri nasıl görürüz?

Işık, küçük ve sakin bir su birikintisine attığımız taşın çıkardığı küçük dalgacıklar gibi hareket eder. Bir dalgacığın üstüyle bir sonraki dalgacığın üstü arasındaki mesafeye dalga boyu adı verilir. Değişik renklerin ışıklarının değişik dalga boyları vardır. Kırmızı ışığın dalga boyu en uzun, mor rengin dalga boyu en kısa olanıdır. Işığın dalga boyu, beynimizin buradaki rolü büyük olsa da farklı renkler görmemizi sağlar. Tüm değişik renklerin tüm tonlarını nasıl gördüğümüz henüz kesin olarak bilinmemektedir.

Beyaz ve renkli ışık

Güneş ışığı renksiz j^bi görünse de gökkuşağının tüm renklerini içinde barındırmaktadır. Renklerin bu dağılımına renk tayfı adını veririz. Gözlerimiz ne zaman bir renk karışımına uğrasa, bu karışımı beyaz ışık olarak görürüz.

Değişik renklerin ışık huzmelerini görmek için beyaz ışık veren bir fenerin önüne şeffaf renkli plastik levhalar (filtreler) koyabilirsiniz. Kırmızı bir filtre, kırmızı bir ışın elde etmenizi, yeşil bir filtre, yeşil bir ışık elde etmenizi sağlar. Eger kırmızı ve yeşil ışınları beyaz bir kâğıda yansıtırsanız, birbiri üstüne geçtikleri yerde sarı renk aldıklarını görürsünüz. Işık bu şekilde birbirine eklendiğinde diğer tüm renkleri elde etmek için sadece üç temel renge (her biri farklı oranda kırmızı, yeşil ve mavi) ihtiyaç vardır. Bilim adamları bu üç temel rengi ana renkler olarak adlandırır. Televizyon sadece bu üç rengi kullanarak renkli görüntüler elde eder.

Advertisement

Boyalar ve mürekkepler

Boyaları ve mürekkepleri karıştırarak değişik ışık huzmelerinden dolayı değişik renkler elde edilir. Boyaları karıştırdığınızda renkler farklılaşacaktır. Bir odanın duvarlarındaki boya, beyaz ışık içindeki renklerin çoğunu emer. Örneğin mavi boyalı bir duvar gördüğünüzde, gördünüz sadece renk tayfının mavi kısmındaki renklerdir. Renk tayfının kırmızı bölümündeki tüm renkler boya tarafından emilir.

Yazıcılar, renklerin büyük bir bölümünü üç temel renkteki mürekkepleri karıştırarak elde eder. Bu renkler macenta (morumsu bir kırmızı), sarı ve camgöbeğidir (yeşilimsi bir mavi).


Leave A Reply