Resimli Adım Adım Sigara Böreği Tarifi

0
Advertisement

Sigara Böreği hemen hemen her evde yapılır. Genellikle de sevilir. Bir de biz yapalım, tarifi paylaşalım istedik. Şimdiden afiyet olsun

Resimli Adım Adım Sigara Böreği Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:

2 yufka (sayısını kişi sayısına göre arttırabilirsiniz)
200 gram lor peyniri veya çökelek
Sıvı yağ
1 yumurta
Yarım demet maydanoz
Yarım demet dere otu
İstenirse kırmızı biber

Yapılışı:

Yufkalarınızı üçgen şeklinde kesin. Bunun için pasta dilimler gibi 8’e bölebilirsiniz veya hazır üçgen kesilmiş satılan yufkaları kullanabilirsiniz.

İçini hazırlamak daha çok sizin damak zevkinize kalmış. Lor peyniri çökelekten daha lezzetli oluyor. Bir çatal ayardımıyla çökeleği ezin. Bir yumurtanın sarısını ayırın akını için içine koyun. Maydanoz ve dere otunu ince kıyın ve içine ekleyin. Kullandığınız çökeleğin tuz oranına göre içine bir tutam tuz da ilave edebilirsiniz. Karabiber veya kırmızı biber eklemek de yine sizin damak zevkinize kalmış.

Advertisement


Yufkaların yumuşaması ve kolay satılması için bir fırça yardımıyla bir miktar sıvı yağ sürebilirsiniz. Ancak sigara böreklerini kızartacaksanız (biz daha sağlıklı olması için fırına sürdük, o sebepten daha çok normal börek tadı aldık) fazla yağ sürmemeye dikkat edin.


Hazırladığınız içi iyice karıştırın ve üçgen yufkaların alt kenarına yaklaşık 1 kaşık kadar iç koyun ve sarmaya başlayın. Sarma işleminiz bitince yufkanın ucunu ayrı bir kaseye ayırdığınız yumurta sarısına bandırırsanız veya ıslatırsanız yufkanın açılmasını önlersiniz.


Hazırlanan sigara böreklerini kızgın yağda kızartın. Kızartma işlemi bitince böreklerin fazla yağını çekmesi için içinde bir peçete bulanan tabağa çıkarın.

Eğer isterseniz yumurta sarısının kalanını çiğ sigara böreklerinin üstüne sürüp, 170 derece fırında pişirebilirsiniz. Bu durumda sigara böreği tadını alamasanız da lezzetli bir börek olacaktır.

NOT: Şirketimiz sihirliyemektarifleri.com adlı web sitesini satın almıştır. Resimleri bu sebepten kullanılmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply