Restasis Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Restasis Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Restasis Damlanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Restasis Damla neyi tedavi eder?

Restasis Damla

Restasis Damla

Kullanımları

Siklosporin göz damlaları, belirli bir tür göz kuruluğunu tedavi etmek için kullanılır. Yaptığınız gözyaşı miktarını artırarak çalışırlar.

Restasis Damla nasıl kullanılır?

Siklosporin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez (yaklaşık 12 saat arayla) doktorunuzun yönlendirdiği şekilde etkilenen göz (ler) de kullanın.

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin.

Advertisement

Bu ilacın farklı markaları mevcuttur. Bazı markalar kullanılmadan önce karıştırılmalıdır. Markanızın kullanılmadan önce karıştırılması gerekmiyorsa, sıvı berrak ve renksizdir. Markanızın karıştırılması gerekiyorsa, dozunuzu kullanmadan önce flakonu birkaç kez baş aşağı çevirerek eşit olarak göz damlalarını karıştırın. Karışık damlalar sütlü ve beyaz görünmelidir. Markanızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Göz kuruluğunuz varsa, kontakt lens kullanımı genellikle önerilmez. Kontakt lens kullanıyorsanız, göz damlası kullanmadan önce bunları çıkarın. Kontakt lenslerinizi değiştirmeden önce en az 15 dakika bekleyin. Başınızı geriye doğru itin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve bir damlayı oluşturduğunuz kesenin içine yerleştirin. Aşağıya bakın, gözlerinizi yavaşça kapatın ve bir parmağınızı gözünüzün köşesine (burnun yakınına) yerleştirin. Gözlerinizi açmadan önce 1-2 dakika hafifçe uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Gözünü kırpmamaya veya ovmamaya çalış. Bu ilacı her iki gözde kullanmaya yönelik ise, bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın. Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Başka bir tür göz ilacı (damla veya merhem gibi) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 15 dakika bekleyin. Damlaların göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Araç veya makine kullanmadan önce görüşünüzün netleşmesi için birkaç dakika bekleyin.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Bu ilacın tek kullanımlık formunu kullanıyorsanız, kullandıktan sonra açılan flakonu atın. Daha sonra kullanmak üzere saklamayın. Durumunuz kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Advertisement

Yan etkiler

Göz rahatsızlığı / kızarıklık / kaşıntı, gözde bir şey varmış gibi hissetme veya geçici bulanık görme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de şu anki / son göz enfeksiyonu.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement


Leave A Reply